Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek oficjalną decyzję o rejestracji halloumi / hellim jako produktu z Chronioną Nazwą Pochodzenia (ChNP). Chroni to produkt przed nieuczciwym podrabianiem.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Stella Kyriakides, zauważyła: „po latach poświęconej pracy Komisja przyjęła dziś historyczną decyzję. Dzięki jednogłośnemu poparciu wszystkich państw członkowskich chronimy dziś nie tylko jedyny w swoim rodzaju produkt krajowy Cypru, ale także ochronę sanitarną Unii, która ma podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywności. Komisja opracowała te ramy w porozumieniu z właściwymi organami Cypru i jest w pełni zaangażowana we wspieranie ich pomyślnego wdrażania i nadzoru. Dwie społeczności na Cyprze mogą teraz czerpać korzyści gospodarcze z niniejszej decyzji, w oczekiwaniu na zjednoczenie kraju”.

Zgodnie z decyzją jedynie halloumi, czyli hellim, jak to nazywa się ten ser na północy, produkowane na Cyprze zgodnie ze specyfikacją produktu, może teraz używać zarejestrowanej nazwy, przynosząc wyspie wyraźne korzyści gospodarcze.

Środek towarzyszący rejestracji halloumi jako produktu objętego ChNP ma na celu zapewnienie, że sytuacja w zakresie zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego w UE oraz bezpieczeństwo żywności nie zostaną zagrożone.

Ustanawia również warunki handlu, w tym przepisy dotyczące kontroli.

Ponadto zakłady mleczarskie będą musiały przestrzegać odpowiednich przepisów dotyczących zdrowia publicznego.

Komisja otrzymała stosowne dokumenty od władz cypryjskich i tureckich na wyspie w dniu 17 czerwca 2014 roku.

Halloumi / Helim to ser wytwarzany z mleka owczego i/lub koziego. Swoją konsystencją przypomina włoską mozzarellę, lecz jest słony. Ma biały, elastyczny, błyszczący miąższ. Halloumi sprawdza się jako dodatek do sałatek, może być opiekany i grillowany. Nadaje się jako dodatek do innych potraw.