Greckie władze ogłosiły dodatkowe obostrzenia pandemiczne, które obejmują wcześniejsze zamknięcie restauracji i klubów nocnych o północy. Nowe środki zostały wdrażone w czwartek, 30 grudnia od godziny 6 rano po tym, jak w kraju potwierdzono rekordowy dzienny przyrost zakażeń koronawirusem.

Środki, które obowiązują od czwartku rano (30 grudnia), to:

  • Miejsca rozrywki (restauracje, kawiarnie i kluby nocne) będą musiały zostać zamknięte o północy i będą otwarte tylko dla zaszczepionych klientów. Przy stole może zasiąść maksymalnie 6 osób.Ponadto w noc sylwestrową (31 grudnia) lokale rozrywkowe będą czynne do godz. 2:00 w nocy bez muzyki, tylko z miejscami siedzącymi, przy jednym stoliku będzie mogło siedzieć nie więcej niż sześć osób. Nie wolno organizować imprez w miejscach prywatnych.
  • Stadiony sportowe będą mogły funkcjonować tylko z wykorzystaniem 10 procent pojemności.
  • Maski o zwiększonej ochronie (KN95/FFP2) lub maski podwójne są obowiązkowe dla pracowników zakładów gastronomicznych i szpitali (a także dla osób w transporcie publicznym i kupujących w supermarketach).
  • Odwiedzający szpitale, domy opieki muszą przedstawić negatywny wynik testu Covid-19 PCR wykonany co najmniej 48 godzin wcześniej
  • Wycieczki szkolne są zawieszone do odwołania.
  • Praca zdalna wzrośnie o 50 proc. dla pracowników zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. W obu sektorach wprowadzone zostaną zmiany naprzemienne (pracownicy będą rozpoczynać pracę w różnym czasie).

Nowe obstrzyżenia pandemiczne będą obowiązywać do poniedziałku 17 stycznia 2022 do godziny 06:00

Minister Zdrowia zwrócił się w szczególności do młodych ludzi, apelując do nich, aby zachowali ostrożność, zwłaszcza jeśli brali udział w zatłoczonych imprezach. Zalecił, aby skorzystali z autotestów, aby upewnić się, że nie narażają swoich bliskich na wirusa.

W czwartek, 30 grudnia w Grecji odnotowano rekordową liczbę 35 580 nowych przypadków koronawirusa, 636 pacjentów korzystających z respiratorów (84,74 procent jest niezaszczepionych) i 72 zgony.

Od początku pandemii łączna liczba przypadków w kraju osiągnęła 1 170 293. Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Grecji wynosi 20.708.