Codzienne spożywanie jednego awokado korzystnie wpływa na mikrobiom jelitowy – wynika z badań, o których informuje „Journal of Nutrition”.

Bogate w błonnik i tłuszcze jednonienasycone oraz w potas owoce awokado powszechnie uważane są za wzorcowy przykład zdrowej żywności (choć ich uprawa budzi kontrowersje ze względu na wpływ na środowisko). Natomiast nie był dotąd jasny wpływ tych owoców na drobnoustroje obecne w układzie pokarmowym.

„Wiemy, że jedzenie awokado pomaga czuć się sytym i obniża stężenie cholesterolu we krwi, ale nie wiedzieliśmy, jak wpływa ono na mikroby jelitowe i metabolity wytwarzane przez mikroby” – powiedziała Sharon Thompson, absolwentka wydziału nauk o żywieniu University of Illinois i główna autorka artykułu opublikowanego w „Journal of Nutrition”. „Naszym celem było zbadanie wpływu spożycia awokado na mikrobiotę przewodu pokarmowego – zaznaczyła adiunkt Hannah Holscher, naczelny autor. – Chcieliśmy również zbadać relacje między drobnoustrojami jelitowymi a wynikami zdrowotnymi”.

W badaniu wzięły udział 163 dorosłe osoby w wieku od 25 do 45 lat z nadwagą lub otyłością – zdefiniowane jako BMI co najmniej 25 kg/m2 – ale poza tym zdrowe. Otrzymywały jeden posiłek dziennie jako zamiennik śniadania, obiadu lub kolacji. Jedna grupa spożywała awokado z każdym posiłkiem, podczas gdy grupa kontrolna spożywała podobny posiłek, ale bez awokado. Uczestnicy dostarczali próbki krwi, moczu i kału przez całe 12 tygodni badania. Podawali również, ile z dostarczonych posiłków spożywali, a co cztery tygodnie zapisywali wszystko, co jedli.

Podczas gdy inne badania dotyczące spożycia awokado koncentrowały się na utracie wagi, uczestnikom tego badania nie zalecano ograniczania ani zmieniania diety. Spożywali to, co zwykle, z wyjątkiem zastępowania jednego posiłku dziennie posiłkiem dostarczonym przez naukowców.

Jak się okazało, ludzie, którzy codziennie jedli awokado w ramach posiłku, mieli większą ilość drobnoustrojów jelitowych, które rozkładają błonnik i wytwarzają metabolity korzystnie wpływające na zdrowie jelit. W porównaniu z osobami, które nie otrzymywały posiłków z awokado mieli również większą różnorodność mikrobiologiczną.

„Spożycie awokado zmniejszyło ilość kwasów żółciowych i zwiększyło ilość krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Zmiany te korelują z korzystnymi wynikami zdrowotnymi” – wyjaśniła Thompson.

Awokado jest bogate w tłuszcz, jednak naukowcy odkryli, że podczas gdy grupa jedząca awokado spożywała nieco więcej kalorii niż grupa kontrolna, nieco więcej tłuszczu było wydalane ze stolcem.

„Większe wydalanie tłuszczu oznacza, że uczestnicy badania wchłaniali mniej energii z pożywienia, które spożywali. Było to prawdopodobnie spowodowane zmniejszeniem ilości kwasów żółciowych, które są cząsteczkami wydzielanymi przez nasz układ trawienny, które pozwalają nam wchłonąć tłuszcz. Ilość kwasów żółciowych w kale była niższa, a tłuszczu wyższa w grupie awokado” – wyjaśniła Holscher.

Różne rodzaje tłuszczów mają zróżnicowany wpływ na mikrobiom. W awokado zawarte są zdrowe dla serca tłuszcze jednonienasycone. Bardzo ważna jest również zawartość rozpuszczalnego błonnika. Średnie awokado dostarcza około 12 gramów błonnika, co znacznie ułatwia osiągnięcie zalecanej ilości od 28 do 34 gramów błonnika dziennie.

„Mniej niż 5 proc. Amerykanów zjada wystarczającą ilość błonnika. Większość ludzi spożywa około 12–16 gramów błonnika dziennie. Dlatego włączenie awokado do diety może pomóc zbliżyć się do zaleceń dotyczących błonnika” – zauważa Holscher. Błonnik jest przy tym korzystny nie tylko dla zdrowia człowieka, ale i jego mikrobiomu – niektóre drobnoustroje jelitowe mogą rozkładać błonnik pokarmowy. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

Wernickinaukawpolsce.pap.pl