coca cola

Coca-Cola Hellenic, druga na świecie co do wielkości rozlewnia coca-coli, planuje przenieść swoje akcje z greckiego rynku na Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych.

Coca-Cola Hellenic to największa pod względem wartości rynkowej grecka spółka. Prowadzi działalność w 28 krajach, w tym w Polsce na trzech kontynentach i zatrudnia ponad 40.000 osób, generując sprzedaż w zeszłym roku 6,9 miliarda euro (8,9 miliarda dolarów). Dziewięćdziesiąt pięć procent jej działalności i udziałów jest poza Grecją. Jedynie 5 proc. jej biznesu zależne jest od greckiego rynku.

Dimitris Lois, dyrektor generalny Coca-Cola Hellenic twierdzi, że handel w Londynie da firmie większą rozpoznawalność wśród międzynarodowych inwestorów oraz zwiększy płynność akcji i poprawi dostęp do międzynarodowego kapitału i rynku w przyszłości..

Coca-Cola Hellenic przenosi również swoją centralę do Szwajcarii, gdzie jak twierdzi, jest stabilniejsza gospodarka i korzystniejsze otoczenie regulacyjne. Według zapewnień firmy przeniesienie centrali do Luksemburga nie wpłynie na ilość miejsc pracy, wynagrodzenia czy premie pracowników jej greckiej firmy.

Coca-Cola Hellenic to niejedyny wielki koncern, który opuszcza Grecję. Niedawno firma mleczarska FAGE ogłosiła, że przenosi swoją główną centralę do Luksemburga.

Komentatorzy podkreślają, że to cios dla greckiej gospodarki jak i gospodarki eurolandu. Zarówno finansowy, jak i symboliczny.