Wprowadzanie w obrót biletów elektronicznych rozpoczęło się na dobre w komunikacji miejskiej w Attyce. Bezpłatne przejazdy dotyczą jak wcześniej bezrobotnych i ulgi posiadaczy karty rodzin wielodzietnych, PASO (studenci) czy AMEA.

Bilety elektroniczne od 1 lutego stopniowo wprowadzane są w autobusach, trolejbusach, w elektrycznej linii metra nr 1 a także w tramwajach. Od 3 kwietnia b.r. bilet ten będzie obowiązywał również w 2 i 3 linii metra, czyli tym samym we wszystkich środkach transportu OASA (Miejskiej Komunikacji Aten).

Pasażerowie, którzy są upoważnieni do przejazdów bezpłatnych bądź ulgowych zostaną powiadomieni osobno w kolejnym etapie zmian po uzgodnieniach z odpowiedzialnymi za to władzami.

Sprzedaż biletu wielokrotnego użytku z automatów linii metra nr 1 (ISAP) i linii tramwajowych rozpoczęła się 1 lutego na stacjach Kifisia, Marousi, Kallithea oraz na stacji tramwajowej Plac Syntagma. W trakcie miesiąca do użytku zostanie włączonych 169 pozostałych automatów na stacjach metra nr 1 oraz przystankach tramwajowych.

Sprzedaż biletów wielokrotnego użytku w punktach sprzedaży dla autobusów do i z lotniska przy placu Syntagma oraz na lotnisku.

Jak będą działały automaty z biletami? Jak będą wydawane i doładowywane na dworcu autobusowym KTEL Kifisou, Liosion, Attyki, Perama i przy Pl. Platanou na Kifisia?

W pierwszym etapie, pasażerowie będą mogli doładowywać bilety wielokrotnego użytku w ramach taryf tj. dzienna, 3-dniowa, 5-dniowa, normalne bilety na lotnisko (metrem) czy autobusem pośpiesznym również na lotnisko. Pozostałe taryfy niższej wartości będą wchodziły do obiegu w nowym systemie stopniowo.

Wydawanie i doładowywanie biletów wielorazowego użytku, poza automatami, będzie możliwe w 8 punktach sprzedaży biletów i kart 1 (zielonej) linii metra (Kifisia, Marousi, Irakleio, Kato Patisia, Attiki, Omonoia, Kallithea, Peiraias) oraz 2 punktach sprzedaży przy stacji tramwajowej Sytagma i Ag. Foteini, gdzie zaczną być wprowadzane krok po kroku. Również w wyznaczonych punktach w kolejnych etapach będzie możliwość wyrobienia sobie własnej i-karty ATHENA CARD, poprzez zgłoszenie i przesłanie swoich danych w procesie uwierzytelniania na stornie www.athenacard.gr

Co powinni więc wiedzieć pasażerowie?
1. Pasażerowie, którzy nadal chcą korzystać z biletów w cenach 1.40euro oraz 0.60euro będą mogli je zakupić i kasować tak jak do tej pory.

2. Pasażerowie posiadający Kartę Nieograniczonych Przejazdów (miesięcznych, kwartalnych, półrocznych, rocznych) będą mogli nadal z niej korzystać.

3. Posiadacze Kart Nieograniczonych Przejazdów ale w cenie normalnej (nie ulgowej) proszeni są o złożenie wniosku wydania i-karty ATHENA CARD na stronie www.athenacard.gr w celu jej zamiany.

4. Ci pasażerowie, którzy chcą zostać posiadaczami i-karty i doładowywać ją taryfami nieograniczonych przejazdów w cenie biletów NORMALNYCH mogą także złożyć wniosek na stronie www.athenacard.gr

5. Do momentu odebrania i-karty, pasażerowie są zobowiązani do posługiwania się papierowymi kartami, które mają jeszcze w posiadaniu.

6. Ci pasażerowie, którzy będą posługiwać się papierowymi kartami – taryfami, są zobowiązani do ich kupna i „kasowania: (jak do tej pory).

„Kasowanie” biletów elektronicznych
7. W autobusach, trolejbusach i tramwajach pasażerowie, którzy posiadają bilety wielokrotnego użytku/i-kartę będą „kasować” bilety przy wejściu do pojazdu bezdotykowo TYLKO raz przy niebieskich kasownikach znajdujących się przy drzwiach.

8. Pasażerowie 1 linii metra (ISAP) będą zobowiązani „kasować” bilet wielokrotnego użytku/i-kartę przy wejściu i wyjściu ze stacji metra. W trakcie przejścia bramki będą otwarte i równocześnie będą odznaczały („kasowały”) bilety elektroniczne.

9. Bramki linii metra nr 2 i 3 nie będą działały aż do momentu ich umiejscowienia na wszystkich stacjach.

10. Pasażerowie będą zobligowani do „skasowania” biletu wielokrotnego użytku/i-karty podczas wejścia do pojazdów komunikacji miejskiej, którymi się przemieszczają w przypadku przesiadek.

11. OASA będzie także informować pasażerów przez najbliższy czas poprzez wyświetlanie informacji na ekranach stacji, poprzez ogłoszenia, udzielając informacji telefonicznie pod nr 11 185, a także umieszczając wzmianki na stronie www.athenacard.gr

12. W momencie całkowitego przystosowania systemu (tzn. od kwietnia b.r.), będzie możliwe również płacenie kartami płatniczymi, w Internecie oraz za pomocą smartphonów, przy kupnie bądź doładowywaniu i-kart/biletów wielokrotnego użytku.

Czy pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej (Proastiakos) muszą przestrzegać nowych zasad, by skorzystać z połączeń OASA?
Do momentu ukończenia wszystkich etapów ujednolicenia systemu, pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej są proszeni o kasowanie biletów tak jak dotychczas z zachowaniem tych samych zasad.

Opr. Karolina Swat