gracja_strajk

W czwartek wieczorem 20 października parlament grecki zatwierdził nowy plan oszczędności budżetowych, przewidujący zwiększenie podatków, redukcję płac o 20 procent, zwalnianie urzędników państwowych, które nie było możliwe w Grecji od kilkaset lat.

Pomimo odbywających się przez dwa dni w centrum Aten protestów i zamieszek ustawa została poparta przez 153 posłów rządzącej partii PASOK z wyjątkiem Louka Katseli, która odmówiła poparcia artykułu 37 i jednocześnie została usunięta z partii PASOK.

Podobnie jak w poniedziałek, do pracy nie stawiło się wiele załóg promów. Komunikacja promowa między Pireusem a wyspami na Morzu Egejskim i Jońskim jest wstrzymana z powodu kolejnego 48 godzinnego strajku Greckiej Federacji Marynarzy (Pno). Wszystkie okręty pozostaną w portach na terenie całego kraju. Strajk rozpoczął się o godzinie 06:00 w piątek rano, 21 października i potrwa do godziny 06:00 w niedzielę, 23 października 2011.

Kilkudniowy strajk promów wywołuje poważne problemy na wyspach Dodekanezu, Cyklad i północnego Morza Egejskiego. Na Krecie został zablokowany transport produkcji rolnej na rynki krajowe, jak i zagraniczne. Na niektórych wyspach zaczął występować niedobór żywności, i świeżych produktów, takich jak świeże mleko i warzywa.

Od wielu dni strajkują śmieciarze w związku, z czym ulice Aten i Salonik toną w stertach śmieci. Protesty organizowane są także w służbie zdrowia i w innych instytucjach.