fot. real.gr

Legendarna Christina O została zbudowana w 1943 roku jako fregata Stormont (GRT 1602) i należała do Kanadyjskiej Marynarki Wojennej. W czasie II wojny światowej była używana jako statek eskortujący konwoje do transportu materiałów wojskowych siłom alianckim.

Statek brał także udział w bitwie o Atlantyk i lądowaniu w Normandii.

Zwodowana w 1943 roku Christina O zaczynała jako kanadyjska fregata przeciw okrętom podwodnym typu River i była znana jako HMCS Stormont. Z użytkowania wyszła pod koniec wojny, kiedy w 1954 roku została sprzedana po wartości złomu firmie Onassis, która zapłaciła 34 000 dolarów za wartość statku w metalu, a następnie zainwestowała kolejne 4 miliony dolarów, aby przekształcić ją w najbardziej wymyślny i luksusowy statek pasażerski. Onassis nazwał jacht Christina O, po swojej córce.

Po śmierci Onassisa jacht przeszedł w ręce jego córki Christiny, a następnie stał się własnością państwa greckiego, do użytku obecnej głowy państwa. W 1978 roku statek został skutecznie wycofany z eksploatacji.

Po 20 latach jacht zakupił Ioannis Pavlos Papanikolaou, który wyremontował go za astronomiczną sumę 50 mln dolarów w 2001 roku.

Dziś Christina O jest wyceniana na 40 milionów dolarów i czarteruje za ponad 700 000 dolarów tygodniowo, nie wliczając w to niezbędnych wydatków. Na pokładzie jachtu znajduje się wiele obiektów gwarantujących dobrą zabawę podczas rejsu: flyboard, zjeżdżalnie wodne, skutery wodne, holowniki i cztery łodzie. Oryginalne lokomotywy parowe zostały zastąpione dwoma silnikami MAN, które rozpędzają statek do maksymalnej prędkości 19 węzłów (35 km/h), natomiast przy prędkości przelotowej 10 węzłów (18 ,5 km/h) zasięg wynosi do 5000 mil morskich (9260 km).

Ostatnim ważnym wydarzeniem towarzyskim na legendarnym jachcie był ślub modelki Heidi Klum z gitarzystą Tokio Hotel, Tomem Cowlitzem w sierpniu zeszłego roku na Capri, we Włoszech. Koszt uroczystości szacowany był na 3 mln euro.

opr. Natalia Zientek