Strona głównaRozrywkaCzas wolnyCentrum narciarskie Voras - Kaimaktsalan

Centrum narciarskie Voras – Kaimaktsalan

Zima dopiero się na dobre zaczyna. Jeszcze niedawno w Atenach było cieplutko i termometry wskazywały 22 stopnie. Teraz zdecydowanie tak ciepło nie jest, a obecność zimy mocno czuć. Pozwala to zaobserwować zadziwiający widok z okna i piękne, niczym namalowane, panoramiczne pejzaże greckich gór. Delikatne pomalowane na biało wyglądają jakby dopiero co wyszły te obrazy z pracowni doskonałego artysty – malarza. I tak bez wątpienia jest – Matka Natura jest artystką niepodważalną i jedyną w swoim rodzaju.

Kolejnym bohaterem naszego cyklu o zimowych atrakcjach jest, zgodnie z harmonogramem (Grecja tylko na lato? Zdecydowanie nie!) Voras – Kaimaktsalan. Warto przedstawić krótką historię tego miejsca. Ośrodek narciarski znajduje się 39 km od Edessy, 140 km od Salonik i 570 km od Aten. Jest to bardzo kosmopolityczny kurort z tradycyjnymi osadami i wielu osób  nazywa go „północną Arahovą”.

Ośrodek przyjął nazwe od góry, na której się znajduje. Słowo „Kaimaktsalan” ma tureckie korzenie. Etymologia tego określenia wskazuje, że „Kaimaktsalan” pochodzi od tureckiego słowa kaymak. Produkt ten przygotowywany jest z mleka bawolego i śmietany kremówki. Przygotowuje się go gotując mleko oraz śmietanę na małym ogniu przez dwie godziny. Jest charakterystyczny dla kuchni bałkańskiej oraz tureckiej. Obecnie w języku tureckim słowem tym niekiedy określa się gęstą pianę powstającą na tradycyjnej, mocnej kawie. Mówiąc o znaczeniu „Kaimaktsalan” warto wskazać ciekawostkę, że można podzielić go na dwa słowa „pianka” oraz „złodziej”. Połączenie tych dwóch słów oznacza „złodzieja śniegu”. Ma to bardzo ciekawe wyjaśnienie i uzasadnienie. Bowiem na Voras – Kaimaktsalan pojawia się pierwszy w Grecji śnieg i podobno topnieje na samym końcu. Jeszcze inną wersją jest nazywanie „Kaimaktsalan” pianką ze względu na to, że jest to trzecia najwyższa góra w Grecji jednak uważana za najpiękniejszą. Dlatego też zwykło się ją określać „krainą kremu” lub też „miejscem miękkim jak krem”.

Ośrodek narciarski, po wieloletniej budowie i przygotowaniach, przeszedł specjalne testowanie w 1994 roku. W 1995 roku działał już oficjalnie. Kolejne lata przyniosły wiele ulepszeń, takich jak nowy dostęp do drogi, instalacja nowych i rozbudowa starych wyciągów czy remont głównej chaty. Niewątpliwie wpłynęło to na podniesienie jakości oferowanych usług w tym obszarze. W 2003 r. Prefektura Pella przejęła formalnie zarządzanie nad Ośrodkiem Narciarskim.

W 2004 r. zainstalowano wyciąg linowy, w rejonie Sarantovryssi, a główny domek został całkowicie odnowiony i zbudowano nowe budynki, aby pomieścić różne usługi. W 2005 roku powstał system sztucznego naśnieżania, który służy do naśnieżania tras głównych oraz tych, które znajdują się w pobliżu szkółek narciarskich i wyciągów dziecięcych przed schroniskiem. W ten sposób stoki są stale pokryte śniegiem i są dostępne dla odwiedzających.

Ośrodek narciarski zaczyna się na wysokości 2040 m. Jednak najwyższy szczyt dostępny dla narciarzy plasuje się na wysokości 2480 m npm. Góra Voras, na której zlokalizowany jest ośrodek, znajduje się na granicy z Macedonią Północną a jej grzbiet jest linią graniczną. Jest to trzecia najwyższa góra w Grecji po Olympos (2917 m.) oraz po Smolikas (2637 m.).

Źródło zdjęcia: mygreekheart.com

Widok z góry jest niesamowity, ponieważ można zobaczyć Zatokę Thermaikos, szczyt góry Olympos i oczywiście ośrodek narciarski 3-5 Pigadia w Naoussa, który znajduje się naprzeciwko szczytu. Warto wskazać, iż u podnóża ośrodka narciarskiego znajduje się właśnie Domek Kaimaktsalan, na wysokości 2050m npm. Przez duże okna można podziwiać wspaniały widok na stoki oraz zapierający dech w piersiach krajobraz. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co jest niewątpliwie dużym atutem tego miejsca. Na pierwszym piętrze znajduje się tzw.: Top Bar, który posiada przeszklone okna. Ta wizja jest zachwycająca – usiąść z filiżanką pysznej greckiej kawy i rozkoszować się widokami!

Na tym samym piętrze znajduje się również odnowiona restauracja, która oferuje wyśmienite dania i także posiada widok na panoramę okolicy. Do dyspozycji gości jest także mini bar na świeżym powietrzu. Dla narciarzy przygotowano 8 tras zjazdowych o łącznej długości 10 km. Ośrodek narciarski posiada 7 wyciągów (1 dwumiejscowa kolejka linowa i 6 wyciągów orczykowych). Ośrodek jest otwarty od listopada do maja.

Dla osób lubiących adrenalinę zadedykowano specjalną ofertę. Można bowiem spróbować jazdy na skuterze śnieżnym po specjalnie zaprojektowanym torze, znajdującym się przed głównym domkiem i obok parkingu, który spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Do wynajęcia jest sześć skuterów śnieżnych, które mogą pomieścić dwie osoby. Jeszcze inną atrakcją i bez wątpienia marzeniem wielu odwiedzających to miejsce jest możliwość wjechania na szczyt góry (2524 m npm) specjalnym pojazdem (ratrakiem).

Voras – Kaimaktsalan to nie tylko wspaniałe miejsce dla pasjonatów zimowych atrakcji. W szczytowym punkcie góry Kaimaktsalan, która jest najwyższym szczytem górskiego pasma Nidże znajduje się kaplica Profitis Ilias, będąca pomnikiem z I wojny światowej. Podczas pierwszej wojny światowej we wrześniu 1916 roku, miała miejsce bitwa pod górą Kaimaktsalan pomiędzy wojskami serbskimi, angielskimi, francuskimi i greckimi oraz armią bułgarską.

Kapliczka została zbudowana w stylu katolickim, a w jej podziemiach znajduje się cenotaf ofiar poległych w walkach, które miały tam miejsce. Warto tutaj wyjaśnić, że cenotaf (gr. κενοτάφιον kenotaphion, od κενός, „pusty” i τάφος, „grób”) oznacza symboliczny grobowiec, budowany w celu uczczenia pamięci po zmarłych.

Mówiąc o górze Kaimaktsalan należy zaznaczyć, że jej największą część zaproponowano do włączenia do obszaru Natura 2000. U podnóża góry znajduje się także jezioro Vegoritis, jedno z największych jezior w Grecji pod względem rozmiarów oraz głębokości, które obejmuje granice geograficzne trzech prefektur (Pella, Florina, Kozani).

Miejsce to jest chronione przez traktat Ramshar. Okolica ta obfituje także w wiele innych, ciekawych miejsc, do których bez wątpienia zaliczane jest: lotnisko Zervi obsługujące samoloty szybowcowe oraz szkoły: latania i spadochroniarstwa, kąpieliska Loutraki, Aridea, znana głównie jako Pozar, gdzie znajdują się gorące źródła i wodospady z wodą termalną (o temperaturze 37 stopni).

Mokradła Agra-Nissi-Vryta z różnorodną fauną ptaków i oczywiście miasto Edessa z wodospadami, tradycyjna okolica Varossi, hodowla ptaków, kołowrót młyński, akwarium słodkowodne czy starożytne miasto w Logo.

Nie ulega zatem wątpliwości, że obszar ten ma do zaoferowania wiele. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i będzie czuć się dobrze. Nieodzownym jego atutem jest właśnie kontakt z przyrodą, który pozwala na refleksje nad codziennością, na pokonywanie swojej trudności i szeroko rozumiany rozwój indywidualny.

Emilia Wieczorek

Źródło: kaimaktsalan.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne