Ośrodek narciarski znajduje się w Velouchi, w miejscu Diavolotopos na górze Tymfristos lub Velouchi, na wysokości 1840 metrów. Oferuje widok na góry Kaliakouda i Helidona, warto podkreślić, że jest zlokalizowany zaledwie 12 km od miasta Karpenisi.

Karpenissi to jeden z najstarszych ośrodków narciarskich w kraju, założony i prowadzony przez podmioty prywatne od 1974 roku. Region ten to miejsce o wyjątkowym środowisku alpejskim i bogatym dziedzictwie kulturowym i historycznym, stanowi jeden z najbardziej przejrzystych regionów ekosystemowych na świecie, co ogłosiło UNESCO w 1991 roku. Jest to miejsce znaczące w rozwoju historii ludzkiej.

Zapierające dech w piersiach piękno i niezliczone tajemnice Karpenisi sprawiają, że jest to idealna baza wypadowa do odkryć. Pozwala na podążanie śladami greckich partyzantów i współczesnych odkrywców od Koryschades i klasztoru Proussos do jeziora Kremasta. Przyrodnicy, którzy chcą podziwiać krajobrazy o niespotykanym naturalnym pięknie znajdą tutaj niewątpliwie coś dla siebie. Miejsce to obfituje także w pyszne smaki, które są wytwarzane w całej prefekturze: wędliny, sery czy alkohole. Natomiast miłośnicy gór zakochają się w stolicy – Evrytania, położonej w południowo-zachodniej, osłoniętej części Velouchi, na wysokości 1000 m n.p.m.

Wskazując na lokalizację tego ośrodka narciarskiego należy zaznaczyć, że Timfristos, czyli historyczny Velouchi, wznosi się w centrum Roumeli, imponując tym samym wysokimi szczytami i gęstym lasem jodłowym. Nazwa Timfristos pochodzi ze starożytności i wywodzi się od słowa „tumulus”. Historyczne informacje wskazują na jej etymologię od określeń Tefrastos i Tyfristos. Jednoznacznie sugeruje to jej pochodzenie od słowa popiół. Określenie Veluchi pojawiło się w okresie średniowiecza ukazując się po raz pierwszy w tekście pisanym z 1453 r. Inna teoria dotyczące etymologii tego słowa wskazuje na słowiańskie jego pochodzenie i oznacza „białą górę”. Roślinność Timfristos to zdecydowanie dominacja gęstych lasów świerku kefalońskiego, zwłaszcza na północnych i zachodnich zboczach.

Warto zaznaczyć, że na tym obszarze stwierdzono ponad 1200 gatunków roślin, z czego 60 to gatunki endemiczne dla Grecji. W starożytności natomiast, pobliska miejscowość – Karpenisi była znana jako Oechalia i rządzona przez króla Evrytosa, który był doskonałym łucznikiem, a także wynalazcą łuku. W okresie bizantyjskim natomiast na tym obszarze istniała osada i działalność religijna, o czym świadczą pozostałości bazyliki z VI wieku. W tym samym czasie, podczas gdy cała Evrytania była oficjalnie dominium Cesarstwa Bizantyjskiego, miejscowość nie została ujęta w jego listach podatkowych ze względu na nieposłusznych mieszkańców. Natomiast podczas gdy reszta Grecji odpowiadała przed Bizantyjczykami, mieszkańcy Evrytanii cieszyli się swoją autonomią. To był czas, kiedy cały obszar stał się znany jako Agrafa.

W okresie panowania tureckiego natomiast mieszkańcy uczestniczyli w powstaniu w 1600 i 1611 r. Eugenios Giannoulas założył tu swoją słynną szkołę, której celem było stworzenie tożsamości narodowej, przekształcając w ten sposób Karpenisi w ważny ośrodek kulturalny w latach 1645-1661, pomimo niekorzystnych warunków politycznych oraz gospodarczych w tym okresie. W 1684 roku Armatolos Livinis zbuntował się przeciwko Turkom, odnosząc ważne zwycięstwo w pobliżu wioski Goliani. Karpenisi zostało następnie splądrowane przez Wenecjan i po traktacie w Karlowitz przeszło ponownie pod panowanie osmańskie. Karpenisi odegrało także kluczową rolę w rewolucji 1821 roku. Jego położenie miało strategiczne znaczenie dla centrum Roumeli, dlatego też zostało utrzymane przez Turków. Rewolucję w Karpenisi ogłosili miejscowi kapitanowie rodziny Gioldasis i Vraskas, ale została wyeliminowana przez wojska tureckie. Jednak rebelianci przegrupowali się i wyparli Turków z miasta. W pobliżu Karpenisi, w Kefalovryso, w walce z Turkami 9 sierpnia 1823 roku zginął znany wojownik Markos Botsaris. Mieszkańcy Karpenisi brali także udział w I i II wojnie światowej. Zbrojny Narodowy Ruch Oporu rozpoczął swoje działania w Karpenisi wiosną 1942 r. ze sprawą Arisa Velouchiotisa. Koniec wojny domowej, w 1949 r., Przyniósł Karpenisi – podobnie jak reszta Grecji – stanął w obliczu nieobliczalnych zniszczeń.

Wracając jednak do zasadniczej tematyki niniejszego opracowania przestawić należy kluczowe informacje dotyczące Centrum narciarskiego Karpenissi – Velouchi. Ośrodek posiada nowoczesne wyciągi i słynie z dobrej jakości śniegu oraz nocnej jazdy na nartach na dwóch najlepiej oświetlonych trasach w Grecji. Na dzieci czeka nie lada niespodzianka, bo w ośrodku znajduje się również karuzela narciarska zapewniająca niekończącą się zabawę. Cały kompleks posiada także Centrum Sportu Karpenisi. Jest to nie tylko modelowy teren treningowy dla sportowców, ale także dla osób chcących spróbować czegoś nowego.

Centrum sportowe Karpenisi jest otwarte zarówno dla sportowców, jak i osób, które po prostu chcą przebywać w wyjątkowym środowisku naturalnym i cieszyć się spacerami na łonie natury. W obszarze centrum sportowego do użytku zainteresowanych oddana została: hala przystosowana do gry w koszykówkę, siatkówkę i piłkę ręczną, trzy hale do zapasów, boksu, podnoszenia ciężarów i judo, 80-metrowy tor trzytorowy, dwie sale do ćwiczeń fitness, sauna, sala fizjoterapeutyczna, centrum medyczne ergometrii, szatnia pokoje i biura dla federacji sportowych.

Centrum narciarski posiada, aż 18 stoków narciarskich o różnym stopniu trudności, o łącznej długości 8400 m. Kształtują się one zgodnie z rankingiem popularności:
• Ioannis Papadopoulos: Czarny
• George Tsekleitsas: zielono-czerwony-niebieski
• Dimitrios Malatos: niebiesko-czerwono-niebiesko-zielony
• Ioannis Liapis: czerwono-niebieski
• Diomidis Chatzidis: niebiesko-czerwony
• Ioannis Antoniou: Czerwono-niebieski pierścień
• Dimitrios Sipsis: czerwono-czarno-czerwony
• Theodoros Gravanis: czerwono-czarno-czerwony
• Iosif Klaoudatos: czerwony
• Alexandros Koudounas: czerwony
• Nikolaos Kamaretsos: czerwono-niebiesko-zielony
• Kleomenis Lappas: zielono-czerwono-niebieski
• A3: niebiesko-czerwono-zielony
• Alexandros Georgalis: czerwono-niebiesko-zielony
• Nikolaos Karangounis: niebiesko-zielony
• Panagiotis Economou: zielony pierścień
• Ioannis Lappas: zielono-niebiesko-zielony
• George Mantzoufas: zielony pierścień

Nie ulega zatem wątpliwości, że zarówno sam ośrodek narciarski jak i okolica są warte odwiedzenia. Jako dodatkową ciekawostkę można wskazać także inne warte odwiedzenia miejsca w okolicy. Po pierwsze jest to wiele obiektów sakralnych, do których zaliczyć można: Klasztor Tatarna oraz Klasztor Proussos. Wartymi uwagami są także liczne muzea np.: Muzeum Folkloru Agia Triada,Muzeum Folkloru i Historii Domnista, Muzeum Narodowego Ruchu Oporu Korishades, Muzeum Folkloru Megalo Horio, Muzeum Palio Mikro Horio czy Muzeum Viniani.