W Atenach słonko nieśmiało zagląda do okien dając nadzieję na radość i optymizm. Ciepły wiatr dotyka delikatnie twarze przemieszczających się po ulicach ludzi. Jednak nie w każdej części Grecji możemy to czuć. Nadal w wielu miejscach możemy spotkać przepiękny zimowy krajobraz. Zimowa Grecja jest zadziwiająca, zachwyca swoim pięknem i pozwala marzyć. A jeśli już mowa o marzeniach to może czas na narty? Dlatego zapraszamy dziś do zapoznania się z kolejnym opisem z cyklu poświęconego stokom narciarskim w Grecji.

Centrum Narciarskie Profitis Ilias lub też Politsies znajduje się na płaskowyżu Politsies na wysokości 1360-1620m na górze Mavrovouni, tuż obok kaplicy Profitis Ilias. Mówiąc o górze Mavrovouni warto wskazać, że można ją tłumaczyć jako „Czarna Góra”. Co ciekawe nazwa ta może odnosić się do kilku miejsc w Grecji. Są to:

1. Mavrovouni, Ioannina, wieś w jednostce regionalnej Janina;
2. Mavrovouni, Laconia, wieś w Lakonii;
3. Mavrovouni, Larissa, wieś w jednostce regionalnej Larissa;
4. Mavrovouni, Pella, wieś w jednostce regionalnej Pella;
5. Góra Mavrovouni, góra w Tesalii
6. Mavrovouni Ymittou;

Myślę, że takie powszechne stosowanie tej nazwy jest bardzo ciekawe i warto tutaj o tym pamiętać. Pomyłka może dużo nas kosztować i może okazać się, że znajdziemy się w zupełnie innym miejscu niż planowaliśmy. Jeśli jednak już dotrzemy do celu jakim jest nasze centrum narciarskie, to warto wiedzieć o nim kilka rzeczy.

Dostęp do ośrodka narciarskiego Profitis Ilias jest bardzo łatwy, ponieważ znajduje się on tuż obok drogi krajowej Ioannina – Trikala. Jest to 4 km od Metsova i 50 km od Janiny.

Ośrodek Narciarski Profitis Ilias funkcjonował tylko w sezonie zimowym do 2005 roku. Od listopada 2005 roku został przekształcony w park, który może działać przez cały rok.

Zmiana ta jest efektem ułożenia syntetycznej wykładziny na stoku Politsira 1 o długości 300 m i szerokości 12 m. Inną wdrożą zmianą, która pozwoliła na całoroczne funkcjonowanie ośrodka była budowa stoku z rurami śnieżnymi o długości 72 m, składającego się z dwóch dużych zakrętów. Zejście po tym stoku to niesamowite przeżycie.

Każdego roku tysiące gości przyjeżdża do ośrodka narciarskiego, aby wziąć udział w zajęciach i zabawach związanych ze śniegiem. Turyści piją pyszną kawę i delektują się zapierającymi dech w piersiach widokami. Warto wspomnieć, że corocznie organizowane są tutaj mistrzostwa panhelleńskie i prefektury, w których bierze udział wielu sportowców.
Ośrodek Narciarski Profitis Ilias ma pięć tras zjazdowych i jedną biegową.

Kształtują się one następująco:

• 1 trasa czerwona Odyseas – 1000 m długości.

• 2 trasy niebieskie
– Toeas o długości 1200 m
– Afroditi o długości 1200 m.

• 2 trasy zielone
– Politsora 1, o długości 300 m
– Politsora 2, o długości 150 m
• 1 trasa do narciarstwa biegowego o długości 7 km.

Klimatyczne Centrum narciarskie Profitis Ilias – Metsovo oferuje wiele niezapomnianych przeżyć. W oddalonym o 4 km Metsowie znajduje się wiele pokoi do wynajęcia, a także restauracje, tradycyjne tawerny i wiele innych obiektów.

fot. monopoli.gr

Będą w okolicach warto także zobaczyć interesujące miejsca i atrakcje turystyczne. Można do nich zaliczyć: Klasztor Agios Nikolaos w Metsowie, Klasztor Panagia w Metsowie, Muzeum Averoffa, Muzeum Tositsa,  Park rozrywki Anilio – Metsovo.