Zgodnie z harmonogramem i zapowiedzą opublikowaną (Grecja tylko na lato? Zdecydowanie nie!) zapraszamy dzisiaj do zapoznania się z opisem kolejnego centrum narciarskiego. Zima w niektórych częściach Grecji jest nadal i białe krajobrazy zachęcają do podejmowania typowych dla tej pory roku aktywności sportowych oraz wypoczynkowych.

Doskonałą alternatywą dla spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny i zdrowy są bez wątpienia zimowe sporty. Ciekawą opcją jest zatem odwiedzenie centrum narciarskiego Pertouli – Trikala. Ośrodek narciarski Pertouli znajduje się przy wiejskiej drodze Pyli – Pertouli, na terenie Pertouliotika Livadia na górze Koziakas. Góra Kerketio (Koziakas) znajduje się natomiast na wschodnich granicach środkowego Pindos, rozciągając się od Kalampaki do miasta Pili, 20 km na zachód od Trikala, pomiędzy brzegami rzek Peneos i Portaekos.

Jest to wyjątkowe miejsce, bowiem urodzony w tym regionie Asklipios, starożytny grecki bóg medycyny, wykorzystywał różnorodne rośliny lecznicze i zioła występujące na zboczach góry Koziakas, aby opracować lekarstwa dla wielu swoich pacjentów. W rzeczywistości góra Koziakas jest znana jako apteka Asklipiosa. Warto zaznaczyć, iż mitologiczny bohater wychowany przez centaura Chirona, który nauczył go sztuki lekarskiej. Według legendy Asklepios udusił pewnego razu węża; wtedy podpełzł inny wąż i podał zioło, które sprawiło, że zabity wąż zmartwychwstał. Zanim ten drugi wąż zdołał uciec, Asklepios wyrwał mu zioło z pyska, po czym używał go do wskrzeszania zmarłych. Gdy został lekarzem na okręcie Argo, wskrzesił kilku zmarłych włącznie z Minosem.

Mówiąc o obszarze geograficznym, w obrębie, którego znajduje się centrum narciarskie Pertouli – Trikala warto wskazać, że grzbiet górski jest skalisty z niską i rzadką roślinnością i porośnięty jest cienkimi lasami iglastymi, łąkami i zaroślami. Jest ważnym miejscem lęgowym ptaków drapieżnych i gatunków leśnych. W okolicy tej do połowy lat 90-tych żyła kolonia Gyps fulvus. Inne ważne gatunki to: Falco biarmicus, Falco peregrinus, Milvus migrans, Neophron percnopterus, Circaetus gallicus, Aquila chrysaetos, Ciconia nigra.

Pierwsza próba budowy ośrodka narciarskiego Pertouli miała miejsce w 1984 r., kiedy to na terenie Pertouliotika Livadia postawiono niewielki wyciąg przesuwny o długości 350 m, odpowiedni na ówczesne potrzeby. Jesienią 1998 roku zbudowano nowy wyciąg krzesełkowy, dwumiejscowy o długości 1100 m i przepustowości 600 osób na godzinę.

Równolegle powstało nowe zbocze o długości 1350 m. Poszerzono również istniejący parking, zbudowano małą chatkę na szczycie wyciągu krzesełkowego, a centralny stok został oświetlony, dzięki czemu możliwa jest jazda na nartach nocą.

Od tego czasu miejsce to zyskało wiele innych nowych ulepszeń w celu optymalizacji oferty dla turystów i sportowców. Aktualnie istnieją tutaj trzy trasy zjazdowe i trzy trasy biegowe:

• 1 trasa czerwona, Vassilis Tsitsanis, 1500 m długości.
• 1 trasa niebieska, Tsintziras, 400 m długości.
• 1 trasa zielona, Ethikos, 80 m długości (dla początkujących).
• 3 trasy biegowe o długości 1500 m, 2500 mi 3700 m każda.

Przepiękna okolica zapewnia także wiele innych atrakcji dla odwiedzających te strony. Można udać się do wielu stanowisk archeologicznych. Warta odwiedzenia jest także Biblioteka Miejska Trikala. Wśród sakralnych zabytków znajdziemy: Klasztor św. Wissariona w Doussiko, Klasztor Matki Boskiej w Goura of Pyli czy Klasztor Agios Prokopios.