Wystawa plenerowa w Atenach zatytułowana „Historia ma twarz” jest przygotowywana z okazji 200. rocznicy greckiej wojny o niepodległość.

Od 8 lutego portrety 22 bohaterów rewolucji z 1821 r. zdobią ścianę Ogrodu Narodowego od strony Alei Vasilissis Sofias.

Wystawa jest jednym z wielu uroczystych projektów w Grecji z okazji 200. rocznicy rewolucji z 1821 roku.

Projekt jest realizowany we współpracy z Fundacją Sylvia Ioannou, Narodowym Muzeum Historycznym i władzami miasta Ateny.

Wydarzenie plenerowe prezentuje 22 portrety wśród 320 wyjątkowych twarzy, które naszkicował Benjamin Mary (1792-1846), belgijski przedstawiciel dyplomatyczny w Grecji.

Portrety powstały głównie w Atenach, w latach 1839–1844. Wystawiane są po raz pierwszy, przedstawiając różnorodne oblicza greckiej wojny o niepodległość.

Twórczość europejskiego artysty przedstawia bojowników, polityków, księży, uczonych, filhellenów i zwykłych ludzi.

Belgijskiemu dyplomacie udało się uchwycić wyjątkowe momenty w historii. Miało to miejsce wtedy, kiedy Grecy udali się na wojnę wyzwoleńczą, krzycząc „Wolność albo śmierć”.

Wśród twarzy spoglądających ze ściany Ogrodu Narodowego znaleźć można portrety , prezentujące takie osoby jak: Theodoros Kolokotronis, Nikitaras, Lampros Kountouriotis, Ioannis Makrygiannis, Giannakis Hadjipetrou.

Wystawieni są również George Finlay, Panos Notaras, Kolettis, Nikolaos Petimezas, Markos Botsaris i inni.

Więcej danych historycznych, a także informacje o przedstawionych osobach zawiera publikacja „Historia ma twarz – Liczby z 1821 r. W Grecji Otto”.

Jest to kompilacja prac Benjamina Mary, opublikowana przez Fundację Sylvia Ioannou oraz Towarzystwo Historyczno-Etnologiczne Grecji.

Zegarki kieszonkowe bojowników rewolucji 1821 są prezentowane na osobnej wystawie w Narodowym Muzeum Historycznym.

Zegarki były noszone przed, w trakcie i po greckiej wojnie o niepodległość.

Cenne zegarki należały do ​​bohaterów Wojny o Niepodległość: Theodorosa Kolokotronisa Petrobeya Mavromichalisa, Markosa Botsarisa, Kanellosa Diligiannisa i innych.

Portrety są wystawiane wraz z innymi osobistymi przedmiotami i dokumentami.

Osobna sekcja dotyczy człowieka, który został wysłany do Szwajcarii, aby nauczyć się sztuki zegarmistrzowskiej.