polska kadra

Mistrzostwa Europy na Krecie odbędą się w dniach 10-14 października. Polska kadra zagra w grupie z Chorwacją, Rumunią i Słowenią. Mecze z Rumunami i Chorwatami oraz ewentualne w fazie pucharowej będzie można zobaczyć w TVP Sport.

Wszystko zaczęło się w prosty sposób: kilku chłopaków po przeprowadzce do Wrocławia miało ogromne problemy z umówieniem się na grę w piłkę, więc zaczęli organizować rozgrywki w amatorskich ligach. Dzisiaj to już nie tylko zabawa. To potężna, ogólnopolska inicjatywa, która doprowadziła do powstania nowej dyscypliny sportu. W dniach 10-14 października reprezentacja Polski w piłce sześcioosobowej zadebiutuje w mistrzostwach Europy.

Na co stać naszą drużynę w greckim turnieju? – Na wszystko. Potencjał indywidualny jest duży. To młodzi piłkarze starający przebijać się do prawdziwej, profesjonalnej piłki. W drużynie jest między innymi dwóch zawodników Łódzkiego Klubu Sportowego. Do Grecji na pewno nie lecimy na wycieczkę, mierzymy wysoko – mówi „PN” selekcjoner kadry szóstek Klaudiusz Hirsch, jeden z najwybitniejszych polskich futsalowców, a do niedawna selekcjoner reprezentacji Polski.

Szanse na osiągnięcie na Krecie sukcesu trudno jednoznacznie ocenić, bo sama impreza jest bardzo młoda. Turniej w Grecji będzie dopiero drugim oficjalnym w historii europejskiej federacji. Polska na miniEuro jest debiutantem. Trudno ocenić siłę innych reprezentacji, które zagrają na mistrzostwach – w poprzednich mistrzostwach triumfowali Rumuni, ale nie oznacza to, że i tym razem będą zaliczać się do faworytów.

O co chodzi?
Liga Nike Playarena to ogólnopolskie, amatorskie rozgrywki szóstek piłkarskich, rozgrywane na Orlikach, boiskach szkolnych i osiedlowych. W większości dużych miast zakładane są ligi, do których przystąpić może każdy. Wystarczy ze znajomymi założyć drużynę bądź dołączyć do już istniejącej. Zwycięzcy poszczególnych lig mają później okazję zagrać w turnieju finałowym (ostatnie mistrzostwa odbyły się na stadionie Polonii Warszawa). Nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń, grać może każdy – to znakomita promocja futbolu! Podczas turnieju finałowego spośród wszystkich zespołów biorących udział w rywalizacji specjalni skauci reprezentacji Polski, w rolę których wcielili się ostatnio Radosław Gilewicz, Tomasz Smokowski, Marek Citko i Stefan Majewski, wybrali 15 zawodników, którzy podczas zgrupowania w Niemczech walczyli o miejsce w zespole na greckie miniEuro. Ostatecznie 12-osobową kadrę wyselekcjonował trener Hirsch.

Założyciele rozgrywek plany mają ambitne. – Teraz, gdy w całej Polsce funkcjonują dziesiątki lig i gra w nich 130 tysięcy zawodników, naszym celem jest rozpropagowanie nowej dyscypliny sportowej: piłki nożnej sześcioosobowej – mówi Mateusz Przeniczny z Playarena. – Naszą ambicją jest zorganizowanie w kilka lat profesjonalnej, ogólnopolskiej ligi na wzór ekstraklasy. Do tego jeszcze daleka droga, ale czy ktoś przypuszczał, że inicjatywa, która miała na celu ułatwienie organizacji meczów, rozrośnie się do tak dużych rozmiarów? To najlepszy dowód na to, że poprzeczkę zawsze należy wieszać wysoko. Tak jak Klaudiusz Hirsch i jego podopieczni przed wylotem do Rethymno.

Kadra Polski na miniEuro w Grecji
Bramkarze: Daniel Jedynak (Spartan Leśnica Wrocław, 24 lata), Mateusz Szpiczko (Grajki Pierwsza Klasa Białystok, 19).
Zawodnicy defensywni: Kamil Fryszka (Bad Boys Szczecin, 24), Wiktor Żytek (Dzbany Łódź, 19), Oliwier Synkowski (FC Wembley Łódź, 19), Adrian Filipiak (Retkinia Crew Łódź, 19), Cezary Szałek (Bestia Team Police, 19).
Zawodnicy ofensywni: Wojciech Jankowski (FC Rozbark Bytom, 21), Michał Morawski (Głogów Black Crew, 20), Jakub Perek (FC Wembley Łódź, 21), Jarosław Filiks (Bad Boys Szczecin, 25), Igor Świątkiewicz (Retkinia Crew Łódź, 20).
Selekcjoner: Klaudiusz Hirsch.

O wynikach osiąganych przez naszą kadrę jako oficjalny partner reprezentacji informować będziemy na bieżąco na portalu PilkaNozna.pl!

Paweł Kapusta

www.pilkanozna.pl