fot. Shutterstock

Biała Wieża w Salonikach, miejsce spotkań pokoleń Greków i turystów, została dodana do listy „Skarbów Europejskiej Kultury Filmowej” Europejskiej Akademii Filmowej (EFI) z okazji tegorocznej 35. edycji Europejskich Nagród Filmowych, która odbędzie się 10 grudnia w Reykjavíku na Islandii.

Zbudowana w XV wieku ponad bizantyjskimi fortyfikacjami Biała Wieża jest symbolem Salonik i uważana jest za jeden z najważniejszych zabytków architektonicznych miasta, górujący nad główną nadmorską promenadą.

Biała Wieża jest jednym z 22 obiektów dodanych do listy EFI, która obejmuje również Café des Deux Moulins w Paryżu, La Casa Rossa w Stromboli (Włochy), Circulo de Bellas Artes w Madrycie, Quilter Street w Londynie, Ribeira do Porto w Porto (Portugalia), The Notting Hill Bookshop w Londynie i Fontannę di Trevi w Rzymie.

Biała Wieża w Salonikach znana jako „Lefkos Pyrgos” pojawiła się w filmie „Krajobraz we mgle” nagrodzonego Złotą Palmą greckiego reżysera Theo Angelopoulosa. Film zdobył Srebrnego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1988 r. oraz Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu w 1989 r. i wiele innych nagród.

Lista „Skarbów Europejskiej Kultury Filmowej” EFI składa się z 35 ikonicznych miejsc, które pojawiły się w europejskim kinie i ma na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia ochrony tych miejsc.

Wewnątrz Białej Wieży zwiedzający mogą obejrzeć wystawę prezentującą miasto Saloniki i jego historię na przestrzeni wieków.

W ciągu ostatnich kilku lat Saloniki pojawiły się w dziesiątkach filmów, co jest częścią działań lokalnych władz, mających na celu uczynienie z północnego miasta portowego doskonałego miejsca do kręcenia międzynarodowych filmów.

Licząca 4,400 członków Europejska Akademia Filmowa została założona w 1989 roku przez najlepszych europejskich filmowców w celu wspierania interesów europejskiego przemysłu filmowego. Wśród poprzednich przewodniczących byli Ingmar Bergman, Wim Wenders i Agnieszka Holland. Obecnie to Matthijs Wouter Knol pełni funkcję dyrektora generalnego.

opr. Zofia Dalke