muzeum akro

W dniach 29 i 30 września w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa wejście do większości muzeów i stanowisk archeologicznych w całej Grecji będzie bezpłatne.

W tych dniach Muzeum Akropolu  będzie otwarte dla publiczności w godz. od 17:00 do 20:00 (wstęp wolny). Zwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w prezentacji „Starożytne Barwy” przedstawionej przez archeologów – opiekunów muzeum.

W czwartek, 27 września, z okazji Światowego Dnia Turystyki w Muzeum odbędzie się specjalny koncert w wykonaniu Orkiestry Kolorów w godz.19:15 i 19:45 na balkonie  drugiego piętra z widokiem na archaiczne posągi, zorganizowany przez Ministerstwo Turystyki.

Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, imprezy plenerowe, inscenizacje, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

logo eddEuropejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.