badania

W ramach tygodniowej akcji „Grecki Tydzień Walki z Rakiem Skóry” w dniach 9-13 maja w szpitalach i klinikach w całej Grecji będzie można przeprowadzić bezpłatne badania dermatologiczne.

Czerniak złośliwy, będący jedną z najgroźniejszych zmian nowotworowych skóry, zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, jest w  90% wyleczalny. Profilaktyka czerniaka polega na samodzielnej systematycznej kontroli stanu skóry i znamion oraz zabezpieczaniu jej przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. 

Z inicjatywy Greckiego Towarzystwa Dermatologicznego i Wenerologii (EDAE), dzień ten jest poświecony tygodniowej kompani zapobiegania rakowi skory pod hasłem „Grecki Tydzień Walki z Rakiem Skóry”, która odbędzie się w tym roku od 9 do 13 maja przy wsparciu dermatologicznych Laboratoriów La Roche-Posay.

Podczas tego tygodnia w całej Grecji będą przeprowadzane bezpłatne badania dermatologiczne w klinikach i szpitalach publicznych. Osoby, które chcą wziąć udział w badaniach mogą dzwonić pod numer telef.: 800 11 11 2 22 (ze stacjonarnego telefonu nie jest pobierana opłata) lub wejść na stronę internetową www.myskincheck.gr i spojrzeć na listę lekarzy dermatologów uczestniczących w kompani by umówić się na spotkanie.

W krajach europejskich ze względu na zmiany warunków środowiskowych i zmiany stylu życia, częstość występowania czerniaka wzrosła w ciągu ostatnich 50 lat. Rak skóry jest jednym z 10 rodzajów nowotworów, które pojawiają się częściej w populacji europejskiej. Około  130.000 czerniaków występuje na całym świecie i około 37.000 ludzi umiera każdego roku na czerniaka. Roczny wzrost liczby nowych zachorowań w Europie występuje między 0% a 8%.

Czerniak jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów. Złośliwym to znaczy takim, który już w bardzo wczesnym okresie rozwoju daje odległe przerzuty do innych tkanek i narządów. Od kilku lat, my lekarze, prowadzimy ustawiczną walkę z tą chorobą, namawiamy do regularnego kontrolowania zmian na skórze, nawołujemy do stosowania kremów ochronnych i umiarkowanego korzystania ze słońca. Kierujemy te apele głównie do ludzi dorosłych w nadziei, że zminimalizujemy tym samym ryzyko wystąpienia u nich choroby. A statystyki są tu przerażające. Nie dość, że liczba nowych przypadków występowania czerniaka podwaja się co 10 – 15 lat, to ilość śmiertelnych przypadków wzrasta szybciej, niż w przypadku innych nowotworów złośliwych, ta tragiczna w skutkach prawidłowość dotyczy szczególnie mężczyzn.

Źródło: www.myskincheck.gr