Polonorama

Bezpłatne badania cytologiczne do 31 stycznia

papanikolaou

W ostatnim tygodniu stycznia – od 24 do 31 stycznia 2011 w Grecji będą prowadzone bezpłatne badania cytologiczne (test Papanikolaou) dla kobiet w wieku od 15 lat w szpitalach publicznych oraz w szpitalach uniwersyteckich kraju, które posiadają kliniki ginekologiczno-położnicze (przez cały dzień bez wcześniejszego uzgodnienia terminu).

Program jest bezpłatny w całej Grecji, przeprowadzany w ramach krajowego planu działań na rzecz raka z okazji V edycji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

    Lista szpitali w Grecji

Rak szyjki macicy, choć może być zdiagnozowany na początku przez badanie cytologiczne, jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Choroba nie jest uwarunkowana genetycznie, ani dziedziczna. Jest za to zakaźna i szacuje się, że blisko 80% kobiet przechodzi przynajmniej raz w życiu zakażenie wirusem HPV. Rocznie 4 tys. z nich słyszy, iż jest chore, a 5 – umiera każdego dnia. Kluczem do obniżenia tych tragicznych wskaźników, jest profilaktyka poprzez regularne kontrole.

Badanie cytologiczne jest to prosty test, który trwa mniej niż dziesięć minut. Stres codziennego życia i praca, często nas zmuszają do jego odłożenia na „kolejny dzień” to, co jest dla nas bardzo ważne. Jest to szansa w tym tygodniu, że kobiety w każdym regionie Grecji mogą poświęcić dziesięć minut „dla siebie”

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków miejscowych dopochwowo ani też płukania pochwy. Pacjentka powinna powstrzymać się od stosunków płciowych co najmniej 24 godziny przed badaniem. Nie należy poddawać się również badaniu ginekologicznemu w ciągu 24 godzin przed badaniem cytologicznym. W przypadku stwierdzenia u pacjentki stanów zapalnych pochwy wskazane jest ich leczenie według wskazań lekarza prowadzącego przed pobraniem materiału do badania cytologicznego.

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

W czasie badania

 

CZEMU SŁUŻY BADANIE?

Badanie cytologiczne pochwy (części pochwowej szyjki macicy) służy profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych (przedrakowych) i raka inwazyjnego szyjki macicy, a także kontroli efektywności ich leczenia. Na podstawie badania cytologicznego ustala się dalsze postępowanie diagnostyczne (np. badanie kolposkopowe, wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy) oraz terapeutyczne (np. elektrokoagulację nadżerki tarczy części pochwowej szyjki macicy w Io i IIo, czy też rozszerzony zabieg w IIIo, IVo i Vo wg Papanicolaou). Ponadto, badanie cytologiczne umożliwia stwierdzenie zmian zapalnych pochwy, ocenę hormonalną cyklu miesiączkowego.

Exit mobile version