Ósma już z rzędu edycja wielkiego festiwalu sztuki współczesnej, w emblematycznym budynku Aten z dawnych lat.

fot. Maro Michalakakou

„To, co się zmieniło – i to do punktu, którego nikt nie mógł przewidzieć – to nasz stosunek do przyszłości…”

Tak właśnie pisał proroczo w 1962 roku Arthur C. Clarke, w swojej książce „Profile Przyszłości: Poszukiwanie granic możliwości”. Z tej frazy powstała idea no i tytuł oczywiście tegorocznego festiwalu sztuki Back To Athens 8, który jeszcze przez dwa dni odbywa się w Pałacu Izajasza.

fot. Markellos Kolofotias

Prezentowanych jest 16 wystaw i propozycji kuratorskich z udziałem ponad 150 artystów, kuratorów, niezależnych warsztatów i inicjatyw z Grecji i zagranicy. Kuratorami Back to Athens 8 są Giorgos Georgakopoulos, Fotini Kapiri i Christian Rupp.

fot. Ioanna Lin

Główna idea opiera się na wolności eksperymentowania każdego artysty w celu uzyskania najbardziej nieprawdopodobnej interpretacji problemów naszych czasów.

fot. Nikos Papadimitriou

Nieprzypadkowo instytucja Back To Athens narodziła się na początku kryzysu w 2012 roku, co czyni ją żywym i aktualnym narzędziem do badania i rejestrowania wniosków wynikających z obaw artystów i kuratorów, pozostawiając wszystko do naszej interpretacji.

fot. Dimitri Yin

Festiwal organizowany jest przez APART Art Research and Applications pod patronatem Urzędu Miasta Aten, przy wsparciu Ambasady Austrii w Atenach i austriackiego Ministerstwa Kultury, firmę Zoia, program kultury Athens Intersection, CHEAPART, gazetę The Art Newspaper Greece, oraz program Offspring Young Artists.

Michael Andresakis