Autobusy napędzane wodorem będą testowane na ulicach Aten, a w najbliższym czasie mogą stać się częścią floty miasta. Na ich korzyść działa fakt, że są to pojazdy niskoemisyjne, a w tym kierunku zmierza transport zbiorowy.

Wprowadzenie pojazdów napędzanych wodorem do sieci transportu publicznego w Atenach jest badany przez Ministerstwo Transportu. Według doniesień resort planuje pilotażowe uruchomienie autobusów wodorowych.

Testowe wykorzystanie autobusów wodorowych ma się rozpocząć w kwietniu i ma potrwać około trzech tygodni.

Procedura będzie zgodna ze standardami, które zostały zastosowane w odpowiednich testach pięciu autobusów elektrycznych przed ogłoszeniem odpowiedniego przetargu.
Różnica między odpowiednimi uruchomieniami pilotażowymi autobusów elektrycznych polega na tym, że technologia napędu wodorowego jest wciąż w „powijakach” w stosunku do napędu elektrycznego, podczas gdy liczba firm produkujących te autobusy jest bardzo ograniczona.

W tej chwili plan przewiduje zaopatrzenie autobusów w wodór za pomocą specjalnego przenośnego zbiornika, ponieważ w żadnej zajezdni autobusowej nie ma obecnie pomp wodorowych.

Autobusy zasilane wodorem to przyszłość transportu miejskiego. Umożliwiają ograniczenie zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenie emisji spalin samochodowych w sposób zrównoważony i efektywny kosztowo. Ograniczenie śladu węglowego komunikacji miejskiej oznacza poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie zależności od paliw kopalnych. To jedno z niewielu zeroemisyjnych rozwiązań transportowych, które jest zdolne sprostać wymagającym potrzebom transportu publicznego.