Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych przez cyfrowy magazyn finansowy Moneyzine, stolica Grecji uplasowała się na liście 10 najlepszych miast europejskich pod względem najlepszego stosunku jakości do ceny Airbnbs w porównaniu do hoteli.

Eksperci pracujący dla magazynu przejrzeli Airbnb.com i Trivago by następnie oszacować średni koszt za noc zarówno u Airbnb jak i u hoteli w aż 35 europejskich miastach i wyciągnąć wnioski, w przypadku których europejskich destynacji lepiej (bardziej ekonomicznie) będzie wybrać Airbnb.

Jak podaje badanie, Ateny znalazły się w tym ranking na 2 miejscu. Magazyn podkreśla, że bardziej oszczędni podróżni powinni rezerwować pokoje Airbnb (62,13 euro za noc) jako że koszt wynosi połowę średniej ceny pokoju (123,11 euro) w hotelu w historycznej stolicy.

Stambuł w Turcji został uznany za najlepsze europejskie miasto, w którym usługi Airbnb zapewniają najlepszy stosunek jakości do ceny w porównaniu z hotelami. Przy średniej stawce za noc wynoszącej 40,46 euro, Airbnb są o 61,77% tańsze niż hotele (średnio 105,85 euro), a jednocześnie oferują drugie najniższe ceny spośród wszystkich analizowanych miast.
Lizbona, Berlin i Paryż również znalazły się w pierwszej piątce.

Według badania przeprowadzonego przez Bankrate, 80 % podróżnych z USA zmieniło swoje plany wakacyjne przez inflację. Przez średnie ceny pokojów hotelowych w Europie razem z rosnącymi cenami, a jakby tego było mało ceny biletów lotniczych wzrosły do najwyższego poziomu od pięciu lat, wielu urlopowiczów zdecydowało się na strategie oszczędnościowe, takie jak rezerwacje przez Airbnb, które pozwala im nie wydawać całej fortuny za wakacje i daje możliwość dłuższej podróży.

opr. Magdalena Bonawenturska