Mając na celu poprawę standardu życia i osiągnięcie ambitnych celów zrównoważonego rozwoju, władze Aten połączyły siły z Globalną Radą Turystyki Zrównoważonej (GSTC). Chcąc ocenić stan zrównoważonego rozwoju greckiej stolicy odbędzie się to w oparciu o 17 celów zrównoważonego rozwoju (SDG) Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W tym kierunku burmistrz Aten, Kostas Bakoyannis spotkał się na wzgórzu Lykabettus z dyrektorem GSTC ds. Morza Śródziemnego, Ioannisem Pappasem . Przeprowadzili ponad 70 kontroli na miejscu w dzielnicach, parkach, muzeach i stanowiskach archeologicznych oraz służbach miejskich.

Bakoyannis ogłosił, że Ateny przedstawią „zieloną” strategię związaną z turystyką i gospodarką w Glasgow podczas konferencji klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w listopadzie, dodając, że miasto „czterokrotnie zwiększyło” swój budżet w tym kierunku.

„Certyfikacja Aten jako zrównoważonej destynacji turystycznej zapewni miastu większą dynamikę, ponieważ będzie teraz w stanie konkurować z głównymi europejskimi destynacjami, zarówno pod względem jakości życia, jak i zarządzania destynacją” – powiedział burmistrz.

Następnie ogłosił projekty modernizacyjne , w tym remont wzgórza Lykabettus, Parku Narodowego, wzgórza Strefi i Acadimia Platonos (Akademia Platos) jako wzgórza Akropolu.

Odniósł się również do bieżących inicjatyw, takich jak miejski projekt Pocket Parks (kieszonkowe parki) i rewitalizacja ulic Leoforos Alexandras  i Votanikos.

Odnosząc się do wysiłków władz miejskich w zakresie recyklingu, Bakoyannis powiedział, że spodziewa się, że do 2022 r. osiągnie poziom 10 procent.

W międzyczasie, w ramach procesu oceny GSTC, władze miejskie będą mogły uczestniczyć w seminariach online oferujących szkolenia i certyfikację w kwestiach zrównoważonego rozwoju i zrównoważonej turystyki.

Ateny dołączyły do ​​GSTC jako członek docelowy pod koniec stycznia.