konst 5

8 maja br. w Klubie Oficerskim w Atenach odbyło się przyjęcie z okazji obchodów 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na spotkaniu, na które zostali zaproszeni przedstawiciele środowisk polonijnych oraz zaprzyjaźnionych placówek dyplomatycznych i wojskowych, został oficjalnie przedstawiony nowy Ambasador RP w Atenach p. Maciej Krych.

Pan Ambasador, któremu towarzyszyła małżonka p. Renata Krych, w swoim przemówieniu przypomniał symboliczne znaczenie Konstytucji 3 maja, jako najstarszej uchwalonej konstytucji w Europie i drugiej na świecie. Nawiązał także do sytuacji politycznej Grecji podkreślając to, iż Polska zawsze wspierała Grecję w trudnych chwilach, tym bardziej, że nasz kraj też kiedyś przechodził kryzys. „Wiem jak ciężkie może być życie obywateli w takim kraju i ogólnie funkcjonowanie państwa” – dodał Ambasador.

Przyjecie upłynęło w miłej atmosferze, zwłaszcza, że tematów do rozmów zarówno ze względu na przyjazd nowego p. Ambasadora, jak i na powyborcza sytuacje w Grecji, nie brakowało. Zaproszeni goście mieli również okazję do delektowania się specjałami zarówno polskiej, jak i greckiej kuchni.

Nowy Ambasador RP, Michał Krych przyjechał do Aten w kwietniu br.

ambasadorMaciej Krych – urodził się w 1953 roku. Ukończył prawo na UW oraz Akademię Dyplomatyczną w Moskwie.

Karierę zawodową rozpoczął w 1976 roku jako stażysta w Departamencie Kadr i Odznaczeń MSZ, następnie pracował w Departamencie Konsularnym i Wychodźstwa MSZ na stanowisku starszego referenta. W latach 1979-1983 był attache w Konsulacie Generalnym w Glasgow, później pracował jako starszy ekspert w Departamencie Konsularnym MSZ.

W latach 1988-1992 był konsulem w Sydney, potem konsulem generalnym w Los Angeles (1995-1999), Stambule (2003-2005), Vancouver (2005-2008). Ostatnio pracował w Departamencie Konsularnym MSZ na stanowisku zastępcy dyrektora.

Biegle włada językiem angielskim, niderlandzkim i rosyjskim. Żonaty, ma córkę.

konst8

 

konst2 konst4 konst3

 

konst6 konst1 konst7

 

fot:Katerina Grzybek