fot. bbt.travel

Magazyn “Monocle” przeprowadził ostatnio kolejne badanie dotyczące jakości życia w miastach i zaprezentował listę miejsc, w których życie oferuje dobre samopoczucie i wysoki standard życia. Wspomniany magazyn prowadzi takie badanie i publikuje wyniki co rok, od 2006 r.

W Wiedniu nazywa się to Lebenskunst, co można przetłumaczyć jako „sztukę dobrego życia.” Ta fraza, ukuta przez austriacką stolicę, w pełni uosabia jakość życia w tym mieście. Wiedeń zajął w tegorocznym badaniu zaszczytne, pierwsze miejsce.

Lista liczy 20 miast, wśród nich po raz pierwszy w historii istnienia magazynu pojawiła się stolica Grecji.
Przy ocenianiu brano pod uwagę takie kryteria jak bezpieczeństwo, poziom przestępczości, łączność międzynarodowa, klimat/ilość światła słonecznego, jakość architektury, transport publiczny, czy występuje społeczne wykluczenie, dostęp do natury, planowanie urbanistyczne, warunki biznesowe, zapobiegawcze wydarzenia polityczne i opieka medyczna.
Wszystkie te czynniki przyczyniają się do tworzenia wspaniałego życia codziennego i bezpiecznej przyszłości.

Zanim przejdziemy do interesujących nas Aten, warto zerknąć na powody przez które Wiedeń znalazł się na szczycie podium.

Na pewno obecna w mieście majestatyczna architektura z czasów Cesarstwa Austrii i potem Austro-Węgier robi kolosalne wrażenie nie tylko na miłośnikach historii czy artystach i ciężko się dziwić, natura która zewsząd otacza mieszkańców robi jednak jeszcze większe wrażenie. Wzgórza, jeziora, rzeki, po prostu wspaniałe.

Jezioro Stary Dunaj, wyspa na rzece i publiczne kąpieliska wzbogacają miejskie doświadczenia i zwiększają zrównoważony rozwój.

Austriacka stolica otwarła się na nowo po pandemii Covid-19 i związanymi z nią restrykcjami, otwarły się więc też restauracje, muzea itd., miasto stało się więc znowu idealnym miejscem na wakacje i do życia na stałe. Oferuje wiele możliwości nie tylko w kwestii kultury i rozrywki, ale też dobrej infrastruktury i ogólnej stabilności.

Ponadto efekty polityki mieszkaniowej Czerwonego Wiednia do dziś kształtują panoramę miasta i pozytywnie wpływają na jego rozwój. Niski wskaźnik przestępczości i staranne zarządzanie przestrzenią publiczną to czynniki, które katapultują go na szczyt każdej podobnej ankiety.

Ateny znalazły się na miejscu 17. Czemu?
Podobnie jak w przypadku wszystkich poważnych kryzysów, pandemia wyraźnie uwypukliła wady i głupstwa społeczeństwa, a sektory mieszkalnictwa, zdrowia i bezpieczeństwa znalazły się pod silną presją.

Metropolie północnoamerykańskie, w których brakuje tak silnego bezpieczeństwa socjalnego które jest widoczne u metropolii europejskich i azjatyckich, były bardziej narażone na drastyczną zmienność covidowych ograniczeń. Z tego powodu po raz pierwszy żadne amerykańskie miasto nie znalazło się w rankingu. Oprócz wskaźników bezpieczeństwa, takich jak przestępczość na mieszkańca i zaufanie do policji, naukowcy odkryli, że rosnące koszty życia miały większy wpływ na badanie niż kiedykolwiek wcześniej, biorąc pod uwagę roczny wzrost średniego czynszu za mieszkanie, a także ceny podstawowych towarów, takich jak energia i kawa.

To właśnie dlatego Ateny, tania, szczęśliwa i czasem chaotyczna stolica Grecji zadebiutowała po raz pierwszy w rankingu, zajmując miejsce 17. Inne powody przez które Ateny się tam znalazły to przepyszne jedzenie i scena artystyczna, nowe projekty infrastruktury i starania by zmniejszyć efekty zmian klimatycznych w mieście.
Pełna lista:

1. Wiedeń, Austria. Miasto łączące estetykę, współczesną architekturą, oraz najniższy współczynnik przestępczości.

2. Kopenhaga, Dania. Połączenie doskonałych wyników w zakresie stabilności, edukacji i infrastruktury oraz bardzo wysokich wyników w zakresie kultury i opieki zdrowotnej sprawia, że stolica Danii jest drugim najbardziej przyjaznym do życia miastem na świecie.

3. Monachium, Niemcy. Monachium ma najsilniejszą gospodarkę spośród wszystkich niemieckich miast. Miasto posiada też ponad 100 klubów nocnych, 1000 barów i najniższy poziom przestępczości w całych Niemczech.

4. Zurych, Szwajcaria. Zurych regularnie zajmuje pierwsze miejsce w rankingach jakości życia w Europie i poza nią. Miasto oferuje wysokie zarobki, wysokiej jakości opiekę zdrowotną, niskie wskaźniki przestępczości i łatwy dostęp do różnych zajęć zdrowotnych i rekreacyjnych. Z drugiej strony, Zurych znajduje się również na szczycie rankingów „najdroższych” miast.

5. Sztokholm, Szwecja. Sztokholm znany jest z wysokiej jakości życia. Latem dni są długie, pogoda jest stała. Szwedzka stolica będzie idealna dla kogoś, kto chce doświadczyć uroków wszystkich czterech pór roku.

Tak się prezentuje pierwsza piątka. Dalej kolejno są: Tokio, Helsinki, Madryt, Lizbona, Melbourne, Berlin, Paryż, Amsterdam, Sydney, Singapur, Kioto, Ateny, Mediolan, Oslo. Cały ranking zamyka południowokoreański Seul.
Można pomyśleć, że 17 miejsce nie jest wybitnym osiągnięciem, jednak kto wie, co będzie za 10 lat, czy nawet w przyszłym roku, może greckiej stolicy uda się nawet wejść do pierwszej 10? Warto trzymać za to kciuki.