fot. Gmina Ateny

Rada Miasta Aten zatwierdziła niedawno plany utworzenia nowego parku odpornego na zmiany klimatu w obszarze Votanikos.

Park, który będzie zlokalizowany na dawnym obszarze przemysłowym Elaionas, w pobliżu nowego stadionu Panathinaikos, zajmie powierzchnię 60 akrów i będzie największym parkiem miejskim utworzonym w Atenach w ciągu ostatnich stu lat.

Park został zaprojektowany w celu poprawy mikroklimatu obszaru i przyczynienia się do zmniejszenia zjawiska miejskiej wyspy ciepła.

Znajdzie się w nim 3563 dużych drzew zimozielonych i liściastych, 102 000 krzewów, 18 520 metrów kwadratowych trawników, 1560 metrów kwadratowych łąki śródziemnomorskiej, 800 metrów kwadratowych ogrodów deszczowych i staw o powierzchni 950 metrów kwadratowych. W parku znajdzie się również gaj oliwny, obszary lęgowe dla ptaków miejskich i stawy ekologiczne.

fot. Gmina Ateny

Park jest częścią Projektu Podwójnej Regeneracji, który obejmuje również budowę nowego stadionu Panathinaikos w Votanikos. Projekt jest postrzegany jako ważny krok do regeneracji obszaru Eleonas i w wysiłkach miasta na rzecz dostosowania się do kryzysu klimatycznego.

Burmistrz Aten Kostas Bakoyannis powiedział, że nowy park „ochroni miasto przed zagrożeniami związanymi z kryzysem klimatycznym” i „będzie dziedzictwem dla przyszłych pokoleń Ateńczyków”.

Odnosząc się do słów Bakoyannisa budowa parku ma rozpocząć się w 2024 r. i zakończyć w 2025 r.

Oto kilka dodatkowych szczegółów na temat parku Votanikos:
● Park zostanie zaprojektowany tak, aby zapewnić odpowiednie warunki mikroklimatyczne, tworząc chłodne, naturalne środowisko, w którym odwiedzający będą mogli cieszyć się spacerami i relaksem w mieście.
● Rodzime rośliny greckiej flory, śródziemnomorskie krzewy, autonomiczne obszary naturalnej regeneracji, ogrody deszczowe w wyznaczonych punktach do zarządzania wodą deszczową, uprawy komunalne, lasy miejskie i zielone wyspy, jezioro i kilka innych elementów wodnych stworzą park świadomości ekologicznej i edukacji dla odwiedzających.

fot. Gmina Ateny

● Wzgórza zostaną utworzone w parku przy użyciu gruzu i kruszyw pochodzących z projektu, przyczyniając się do pozytywnego wpływu nowych terenów zielonych na środowisko i zmniejszając ilość transportu potrzebnego do usunięcia materiałów z terenu projektu.
● Obszary, na których powstaną centralne place i strefy gastronomiczne, będą niewielkie, z naciskiem na wykorzystanie bioklimatycznych i przyjaznych dla środowiska materiałów, charakteryzujących się zarówno przepuszczalnością wody, jak i naturalnym wyglądem.

Nowy park w Votanikos jest ważnym krokiem naprzód dla miasta na rzecz dostosowania się do kryzysu klimatycznego i stworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości dla stolicy Grecji.

opr. Ida Gardocka