fot. Gmina Ateny

Po ogłoszeniu, że dawny ateński dom Marii Callas, jednej z największych gwiazd opery na świecie, zostanie odnowiony i przekształcony w Akademię Sztuki Lirycznej im. Marii Callas, władze Aten opublikowały ogłoszenie o przetargu na projekt, ustalając termin składania ofert na 12 września 2023 roku do godz. 10:00.

Plany projektu zostały zaprezentowane prasie pod koniec ubiegłego roku przez burmistrza Aten Kostasa Bakoyannisa i prezesa Akademii Sztuki Lirycznej Marii Callas, Vaso Papantoniou.

Budżet remontu czteropiętrowego neoklasycystycznego domu Callas zlokalizowanego przy Patission St wynosi 6,8 miliona euro i będzie nadzorowany przez Anaplasi SA. Więcej informacji tutaj.

„Ateny muszą chronić swoje najpiękniejsze budynki, takie jak ten wyjątkowy klejnot architektoniczny, w którym Maria Callas spędziła swoje dzieciństwo. Chcemy dać tym budynkom nowe życie, aby mogły ponownie otworzyć swoje drzwi i stać się dostępne dla wszystkich mieszkańców Aten” – powiedział Bakoyannis.

fot. Gmina Ateny

„Dom Marii Callas znów będzie świecić, oferując schronienie Akademii i marzeniom wszystkich tych, którzy kochają sztukę liryczną” – dodał.

Komentując, Papantoniou powiedział, że to „historyczny moment”, otwierający drogę do odzyskania tożsamości domu Marii Callas jako „daru z okazji 100-lecia jej urodzin”.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na dwa lata od rozstrzygnięcia przetargu i obejmuje ona renowację elewacji, dachu oraz wnętrza budynku. Będzie on w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Wielka grecka sopranistka mieszkała w domu przy Patission St od 1937 do 1945 roku. Akademia Sztuki Lirycznej im. Marii Callas to organizacja non-profit, która będzie oferować edukację muzyczną na poziomie uniwersyteckim w zakresie opery lirycznej.

opr. Aleksandra Kozubek