Bar The Clumsies

Dobre wieści na trudne czasy w gastronomii. Znany ateński bar The Clumsies zamyka pierwszą trójkę najlepszych barów na świecie! Drugi wyróżniony bar Baba Au Rum awansował na 31 pozycję w corocznym zestawieniu. Dzięki temu wyróżnieniu Ateny na dobre wpisują się na barową mapę świata.

Zlokalizowany w sercu Aten The Clumsies jest doskonale znany miłośnikom koktajli i świetnej atmosfery. Bar regularnie od 2015 roku pnie się w rankingu najlepszych światowych lokali, jednak po raz pierwszy trafił na podium. To wyjątkowo dobra wiadomość w tym trudnym dla gastronomii czasie.

Pierwsza fala pandemii koronawirusa była ciosem dla greckich lokali gastronomicznych. Krajobraz po lockdownie nie pozostawiał złudzeń – wiele barów i restauracji nie było w stanie kontynuować swojej działalności po przymusowym wiosennym zamknięciu. Te, którym udało się przetrwać, borykały się z trudnościami, obostrzeniami i zmniejszoną liczbą klientów. Obostrzenia wprowadzone przy drugiej, jesiennej fali pandemii ponownie uderzyły w gastronomię. W celu ograniczenia transmisji wirusa lokale musiały ograniczyć działalność, przechodząc w tryb dostaw do domu i produktów na wynos, co w praktyce oznacza zamknięcie wielu z nich. Z ulic zniknęły czekające na klientów stoliki, bary, kawiarnie i restauracje opustoszały. Kreatywni właściciele małej gastronomii zachęcali do kupowania kaw i koktajli na wynos, a Ateńczycy chętnie odpowiadali na apele o wspieranie lokali w sąsiedztwie, choć to tylko kropla w morzu potrzeb niezbędnych do ich dalszego funkcjonowania. Wprowadzony właśnie trzytygodniowy lockdown z pewnością nie poprawi i tak już trudnej sytuacji całej branży.

Bar Baba Au Rum

The World’s 50 Best Bars to coroczna lista, która celebruje to, co najlepsze na międzynarodowym rynku napojów. Pierwszy ranking ukazał się w 2009 roku. W głosowaniu bierze udział ponad 500 ekspertów z całego świata. Lista stała się uznanym międzynarodowym przewodnikiem po najlepszych barach na świecie.

Właściciele i zespoły tworzące obydwa nagrodzone bary cieszą się z wyróżnienia i mają nadzieję, że w kolejnych latach kolejne ateńskie lokale dołączą do światowego rankingu. „Jesteśmy tak dumni z naszej rodziny Clumsies i zostania jednym z 50 najlepszych barów na świecie! Niezależnie od trudności, nigdy nie przestawaj tworzyć, czerpać inspiracji i ciężko pracować. Mamy nadzieję, że wkrótce znów się spotkamy!” – napisali na swoim profilu twórcy baru.

Zachęcamy do wspierania, ulubionych lokali w sąsiedztwie podczas lockdownu. Warto pomóc w utrzymaniu miejsc pracy w lokalnej społeczności i utrzymać miejsca, do których z przyjemnością wrócimy gdy pandemia pozostanie odległym wspomnieniem.

Karolina Markiewicz
Zdjęcia: Facebook