Zestawy do samodzielnego testowania Covid-19, self-test wymagane przez setki tysięcy pracowników sektora prywatnego i publicznego przestaną być rozprowadzane bezpłatnie przez lokalne apteki – poinformowało we wtorek Stowarzyszenie Greckich Farmaceutów (PFS).

W komunikacie PFS wyjaśnił, że dostawy do pracowników sektora prywatnego i publicznego zarejestrowanych na platformie self-testing.gov.gr będą realizowane zgodnie z planem do niedzieli, dostarczając im trzy zestawy, których będą potrzebować do końca miesiąca.

PFS poinformował, że apteki rozdadzą bezpłatne testy w przyszłym tygodniu uczniom, nauczycielom i pracownikom administracyjnym szkół podstawowych i średnich oraz wszystkim obywatelom w wieku 18-30 lat.

Wiadomość ta została potwierdzona przez wiceministra premiera Akisa Skertsosa, który oświadczył, że dostępne będą „alternatywne kanały” na dostarczanie zestawów osobom, które muszą raz w tygodniu przedstawić negatywny wynik testu na Covida, aby iść do pracy.

Powiedział, że dystrybucja będzie kontynuowana przez całe lato, ale nie sprecyzował, jakie będą te ”alternatywne kanały”.

Powołując się na program samotestowania self- test, który został uruchomiony 12 kwietnia, aby ułatwić bezpieczne wznowienie działalności gospodarczej i społecznej po trwającym kilka miesięcy blokadzie, Skertsos twierdził, że pomógł on przyczynić się do 73% spadku liczby nowych infekcji oraz 65% przyjęć do szpitala.