Prezydent Andrzej Duda skierował list gratulacyjny do prezydent Grecji Kateriny Sakellaropoulou z okazji obchodzonego w tym kraju Święta Niepodległości. „Grecja, kolebka europejskiej kultury, zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków, zwłaszcza w takim dniu jak dzisiejszy” – napisał prezydent.

„Z ogromną radością przesyłam na Pani ręce serdeczne gratulacje z okazji Święta Niepodległości, upamiętniającego sukces zapoczątkowanego dokładnie przed 200 laty zrywu narodowego, który przywrócił Grekom wolną Ojczyznę” – napisał Andrzej Duda w liście do prezydent Grecji.

Podkreślił, że „Grecja, kolebka europejskiej kultury, zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków, zwłaszcza w takim dniu jak dzisiejszy”.

Prezydent zwrócił uwagę, że „w swojej historii Polacy aż nadto dobrze poznali gorzki smak niewoli oraz trud naznaczonej ofiarami walki o niepodległość”. „Na szczęście oba nasze Narody znają również słodki smak zwycięstwa przywracającego wolność. Dlatego dobrze rozumiemy i współodczuwamy wielką radość, jaka do dziś towarzyszy wszystkim Grekom wychodzącym 25 marca na ulice, aby świętować nieśmiertelną odwagę i bohaterstwo powstańców sprzed dwóch stuleci” – wskazał.

„Dziś, gdy wspólnie zmagamy się z pandemią Covid-19, głęboko wierzę, że solidarna współpraca może pomóc nie tylko naszym Narodom, ale całej Zjednoczonej Europie wyjść zwycięsko i z tego niebezpieczeństwa” – dodał.

Andrzej Duda zapewnił też o życzliwości i solidarności Narodu Polskiego wobec Narodu Greckiego.

„Życząc z całego serca Pani Prezydent oraz wszystkim obywatelom Grecji szczęścia, pragnę, aby szczególnie przyjazne i bliskie relacje między naszymi państwami rozwijały się równie dobrze w przyszłości” – napisał prezydent RP.

pap