Anafi to mała cykladzka wyspa w pobliżu Santorini. Nie posiada wielkiej sławy i trwa w blasku swojego sąsiada. Jednak wynagradza odwiedzającym swoim naturalnym pięknem, spokojem i ciepłą gościnnością.

Pomimo kilkugodzinnego rejsu promem z Aten, który trwa kilka godzin, Anafi jest najlepszym miejscem dla tych, którzy potrzebują spokojnego wypoczynku. Można wylegiwać się na złocistym piasku plaży Roukounas i cieszyć się słońcem i błękitnymi, krystalicznie czystymi wodami bez zgiełku bardziej znanych wysp Cyklad.

Centrum wyspy, Chora, jest pełne białych, sześciennych domów i kaplic i jest zbudowane na szczycie góry, oferując odwiedzającym zapierający dech w piersiach widok na Morze Egejskie. Architektura i kolorystyka są typowe dla Cyklad. Widok z Chory jest podobny do widoku na Santorini. Jednak to, co naprawdę robi wrażenie, to czystość wąskich uliczek, świeżo pomalowane domy, spokojna atmosfera i życzliwość mieszkańców.

Odwiedzającym proponuje się spacer po wyspie lub wynajęcie łodzi, aby odwiedzić plaże, z których najbardziej znane to Roukounas. Jest też kilka fajnych restauracji i kawiarni, w których goście mogą odpocząć, zjeść lokalne przysmaki, napić się drinka i podziwiać idylliczne widoki. Anafi ma również obiekty archeologiczne i mitologiczne. W klasztorze Panagia Kalamiotisa znajdują się ruiny świątyni zbudowanej jako ofiara bogu Apollo Aegletus.

Pochodzenie oraz nazewnictwo wyspy ma pochodzenie z mitologii greckiej. Jeden z nich mówi, że wyspa otrzymała nazwę Anafi, ponieważ Apollo przedstawił ją Argonautom jako schronienie przed sztormem, używając swojego łuku, aby rzucić na nią światło. Inny mit miał twierdzić, że na wyspie nie występowały żadne węże, stąd nazwa An Ofisi (brak węży).