czolg0

Dzięki współpracy Ambasady RP w Atenach i Muzeum Broni Pancernej przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu do poznańskiego muzeum trafią z Grecji dwa egzemplarze amerykańskich czołgów Patton M48A5 i M60A1.

W ceremonii przekazania czołgów, która odbyła się 12 września w bazie wojsk pancernych w Velestino koło Volos, uczestniczyła delegacja MSZ, Sztabu Generalnego i Ministerstwa Obrony Narodowej, której przewodniczyli Podsekretarz Stanu w MSZ Bogusław Winid oraz generał broni Mieczysław Gocuł. Ze strony greckiej przekazania dokonał Szef Sztabu Wojsk Lądowych generał Konstantinos Gkinis.

Zaraz po uroczystości oba czołgi zostały załadowane na platformy niskopodwoziowe Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i po krótkiej odprawie konwój eskortowany przez grecką żandarmerię wojskową ruszył w kierunku Polski. Do pokonania 2.500 km przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Słowację do ojczyzny. Czołgi Patton M48A5 i M60A1, będą pierwszymi tego typu czołgami w polskich zbiorach muzealnych oraz jednymi z najciekawszych eksponatów na wystawie broni pancernej w poznańskim muzeum.

W dniu 12 września, w rocznicę zwycięstwa w bitwie pod Wiedniem w 1683 r., w Polsce obchodzone jest Święto Wojsk Lądowych. Uroczysta ceremonia w Grecji wpisuje się w obchody tego święta.

platon 3 platon 4
 platon 7 platon 5
platon 6 platon 1

con info Ambasada RP w Atenach