„Współpraca między Grecją a Stanami Zjednoczonymi musi być jeszcze silniejsza i wiem, że intencją prezydenta Bidena jest dalsze pogłębianie strategicznych stosunków grecko-amerykańskich” – powiedział w środę ambasador USA w Grecji Geoffrey Pyatt.

Pyatt podkreślił również ważną rolę Grecji jako głównego orędownika bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji energetycznej w regionie Europy Południowo-Wschodniej.
„Myślę, że to bardzo ważne, aby nawet w tym roku pandemii, główne projekty infrastrukturalne, takie jak rurociąg TAP, rurociąg IGB z Bułgarią, pływająca jednostka regasyfikacyjna w Aleksandropolis, nowe połączenie gazowe między Grecją a Macedonią Północną posuwały się naprzód. (…) ,,to właśnie przerysowuje energetyczną mapę Europy i pomaga zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu” – zaznaczył.

Odnosząc się do rozmowy telefonicznej przeprowadzonej na początku tego tygodnia między greckim ministrem spraw zagranicznych – Nikosem Dendiasem a sekretarzem stanu USA – Anthonym Blinkenem, Pyatt, który został powołany na swoje stanowisko przez byłego prezydenta Donalda Trumpa, stwierdził, że administracja Bidena przywiązuje do tego obszaru bardzo dużą uwagę.

Jak zaznaczył Pyatt – Stany Zjednoczone „zdecydowanie popierają” cel greckiego premiera Kyriakosa Mitsotakisa, jakim jest wyeliminowanie całej energii elektrycznej wytwarzanej z węgla do roku 2028. Mówiąc tym samym, że : „jedynym sposobem na osiągnięcie tego celu jest użycie gazu jako paliwa pomostowego. Cieszymy się, że znaczna część tego gazu nie będzie pochodzić z rurociągów (…) Tak więc LNG będzie bardzo ważne przez kilka następnych dziesięcioleci, a jednocześnie nadal będziemy krytycznie skupiać się na rozwijaniu naszej współpracy w zakresie odnawialnych źródeł energii (…) myślę, że będziemy mieli bardzo dobrą historię do opowiedzenia w nadchodzących latach.”

Jeśli chodzi o energię odnawialną, ambasador powiedział, że wzajemna współpraca w obszarach technologii i badań jest nadal niezbędna i zwrócił uwagę na już istniejące kontakty między Narodowym Laboratorium Energii Odnawialnej w Kolorado a instytucjami w Grecji, takimi jak FORTH. Amerykański ambasador stwierdził, że „grecki rynek energii jest nieograniczony… Grecja stała się bardzo ważnym elementem dywersyfikacji energii w Europie Południowo-Wschodniej”.