W dniach 18 i 19 października 2020r. Ambasador RP w Atenach p. Artur Lompart odwiedził Saloniki. Panu Ambasadorowi towarzyszył radca p. Tomasz Wiśniewski. Program spotkań obejmował zarówno spotkania mające na celu rozwój stosunków birateralnych, biznesowych i ekonomicznych między Polską a Grecją, a także wydarzenia upamiętniające ważnych Polaków, czy wreszcie spotkanie z Salonicką Polonią.

Swoją wizytę Pan Ambasador rozpoczął spotkaniem z rodakami mieszkającymi w Salonikach. Okazją do spotkania była Msza Święta, celebrowana przez proboszcza ks. Jerzego Owsiaka, a także otwarcie wystawy „Papież Dialogu”. Wystawa prezentuje Jana Pawła II spotykającego się z przedstawicielami różnych grup społecznych oraz wyznawcami innych religii. Zawiera inspirujące fragmenty nauczania Jana Pawła II na temat dialogu. Można ją oglądać w kościele przy ul. Fragkon 19 w Salonikach do 1 listopada 2020r.

Po spotkaniu z Polonią delegacja Ambasady RP, w towarzystwie Ministra Macedonii i Tracji Theodorosa Karaoglou, przedstawicieli Sił Zbrojnych RP i Polsko-Greckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, przedstawicieli władz lokalnych oraz członków rodziny polsko- greckiego bohatera II Wojny Światowej uhonorowali, złożeniem wieńców pod pomnikiem, Jerzego Iwanowa-Szajnowicza.

Podczas przemówienia Ambasador przypomniał, że „Jego życie to wielka historia o odwadze i nieustraszeniu w obliczu zła.” Pamięć o J. Szajnowiczu jest wciąż żywa w Salonikach poprzez działalność jego rodziny oraz zawodników klubu Iraklis, w którym J. Szajnowicz trenował pływanie, a którego imieniem nazwano pływalnię. To właśnie tam Ambasador spotkał się z członkami rodziny J. Szajnowicza, zawodnikami klubu i przedstawicielami władz klubowych, by rozmawiać o historii i sporcie.

Drugi dzień wizyty Ambasadora RP to szereg spotkań, podczas których celem było omówienie współpracy regionalnej, kulturowej i naukowej oraz projektów inwestycyjnych i biznesowych.

Agata Synowiec

Źródło: Twitter Ambasadora RP