Ambasador RP Artur Lompart i Konsul Konrad Wikło udali się z dwudniową (27 -28 maja) wizytą na Kretę.

Pierwszym punktem odwiedzin był Konsulat Honorowy w Heraklion – ważne miejsce dla kreteńskich Polaków. „Była to okazja do podziękowań dla p. Ewy Skandali pochodzącej z Wrocławia, która na co dzień służy wsparciem tutejszej Polonii i turystom” – pisze na twtterze Ambasador RP.

Podczas wizyty nie mogło zabraknąć spotkań z Polakami: ks. Danielem z Podkarpacia, pełniącym posługę duszpasterską dla miejscowych katolików oraz przedstawicielami Polonii.

W drugi dzień Ambasador RP udał się na mały cmentarzu w Rethymno by złożyć kwiaty na grobach żołnierzy polskich poległych w walce o wolność Grecji w latach 1897-1905. Służyli oni wówczas w armii carskiej, a przybyli na Kretę celem załagodzenia konfliktu pomiędzy Grekami a Turkami. Rosja była wówczas jednym z mocarstw, które stacjonowały na wyspie.

Na zakończenie pobytu Ambasador udał się do Chanii by spotkać się z tamtejszą Polonią. Rozmowy dotyczyły szkoły polskiej, którą prowadzi Mariola Klatka. Rozmawiano o ich codziennym życiu oraz nowych pomysłach na rozwój.