fot. kathimerini.gr

Nowy, zaawansowany system bezpieczeństwa, wyposażony w specjalne centrum kontroli do monitorowania zdarzeń w czasie rzeczywistym, zastępuje obecną sieć kamer na Akropolu.

Zgodnie z podanymi informacjami, nowy system będzie składał się z sieci nowych kamer, które będą monitorować teren i przesyłać ”sygnały” do centrum kontroli (control room) działającego przez 24 godziny.

Kamery będą ustawione tak, aby wykrywały i ostrzegały, nawet jeśli na przykład odwiedzający będzie próbował wziąć ze sobą ”pamiątkę”, która jest częścią miejsca archeologicznego i co jest wyraźnie zabronione.

Zostanie zainstalowanych ponad 150 kamer, które zastąpią obecną sieć- ostatnia wymiana miała miejsce w roku 2016 – i zakłada się, że nowy system będzie działał już następnego lata.

Nowy system będzie mógł także wysyłać sygnały alarmowe na policję oraz będzie zawierał sygnały dźwiękowe ostrzegające zwiedzających oraz personel w przypadku nagłej ewakuacji, np. w przypadku pożaru.

W ramach bezpieczeństwa obiektu archeologicznego zostaną wymienione także niektóre części ogrodzenia, w niektórych miejscach będzie ono wyższe oraz sprawdzane będą torby zwiedzających.

Opr. Paolina Sokulska