Akcję Przerwany Marsz organizuje Stowarzyszenie Dumni z Polski. Celem akcji jest upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Szkoły, placówki oraz instytucje pragnące uczcić pamięć Polskich Dzieci Wojny, którym brutalnie przerwano z powodu i na czas wojny edukację mogą wziąć udział w tym upamiętnieniu polegającym na inauguracji nowego roku szkolnego 2019/2020 przez dzieci rozpoczynające rok szkolny oraz osoby, którym w efekcie działań wojennych nie było dane pójść do szkoły. Będzie to symboliczna forma powrotu do szkół osób, którym edukację wojna uniemożliwiła.

Do udziału w akcji konieczna jest rejestracja na stronie www.PrzerwanyMarsz.pl

Uczestniczyć w akcji można poprzez facebook https://www.facebook.com/events/437109720217544/

2-go września 2019, w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, młode pokolenie Polaków razem z Polskimi Dziećmi Wojny (osobami urodzonymi do 8.05.1945 r.), udali się do szkół na inaugurację nowego roku szkolnego 2019/2020). Przekroczenie progów szkół/klas przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończy ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Wchodząc do szkół/klas razem z młodym pokoleniem pokażą i udowodnią, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne, że dzięki temu co oni przeżyli, dzięki temu, że oni wytrwali, w tej chwili młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów.

Środowiska młodzieżowe z różnych organizacji i stowarzyszeń w Polsce i za granicami kraju zapraszają Polskie Dzieci Wojny do kontynuacji Przerwanego Marszu 1-go września 1939 r.

Projekt „Przerwany Marsz” jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za ich życie, za to co zrobili dla Polski mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, być może skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach
i sprawiedliwości dziejowej.

Proponowany scenariusz wydarzeń:

1.09.2019 (niedziela) – Uroczystości oficjalne państwowo-samorządowo-religijne.
Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży i Duszpasterstwa Akademickie przygotowują aktywne uczestnictwo środowisk Polskich Dzieci Wojny oraz współczesnej młodzieży we Mszy Świętej.

2.09.2019 (poniedziałek) – akcja Przerwany Marsz
❖ Uroczyste wprowadzenie do szkoły Polskich Dzieci Wojny
❖ Przywitanie przez Dyrekcję Szkoły i Samorząd Uczniowski

„Drogie Polskie Dzieci Wojny! My społeczność szkoły im. … w … witamy Was w naszych progach, pragnąc wraz z Wami symbolicznie dokończyć okrutnie przerwany wybuchem II wojny światowej ówczesny marsz do szkoły. Witamy Was z otwartymi ramionami i gorącym sercem, deklarując, że o Waszej Historii Polskich Dzieci Wojny nie zapomnimy! Zapraszamy.”

❖ Odśpiewanie Hymnu Narodowego
❖ Odśpiewanie/odsłuchanie Hymnu Polskich Dzieci Wojny
❖ Wyświetlenie 4-6 min filmu o wojnie i dzieciach wojny
❖ Opowieść Dzieci Wojny
❖ Odczytanie Apelu Pokoju do Świata
❖ Występy młodzieży (dodatkowo)
❖ Sadzenie miłorzębów/dębów Alei/Skwerów Pokoju (dodatkowo)
❖ Zachęcamy również do publikowania zdjęć ze szkolnych klas z udziałem Seniorów, które będą stanowiły swego rodzaju niezapomniany znak czasu
❖ Prosimy o publikowanie zdjęć na stronach internetowych oraz portalach społecznościowych z hasztagiem #PrzerwanyMarsz

Kontakt z organizatorami:
Dariusz Jóźwiak – tel. 881-319-371 mail: przerwanymarsz@gmail.com
prof. Jacek Kurzępa – tel. 693-470-895