Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przedstawiciele Ambasady Polskiej w Atenach, w dniu 13 maja 2018 roku, mieli zaszczyt zaprosić Polonię Grecką, mieszkańców Grecji, a także turystów przebywających w tym dniu w Atenach, na uroczystą akademię w wykonaniu uczniów szkoły polskiej znajdującej się w Atenach. Po występie uczniów, odbyła się projekcja filmu „Miasto 44 „w reżyserii Jana Komasa.

Wszystko to miało miejsce w centrum miasta w otwartym na świeżym powietrzu kinie Αιγλη niedaleko budynku Zappio, który wieczorem został oświetlony w barwach polskiej flagi.

konstytja 2018 00zapeio

Celem wydarzenia było nie tylko uczestniczenie w rocznicy uchwalenia Konstytucji RP, ale również promocja naszego kraju. Dlatego też sponsorzy z Polski zadbali i dostarczyli gościom swoje produkty spożywcze, jak również książki i biuletyny. W książkach i biuletynach znajdowały się polskie przepisy, opisy miejsc warte odwiedzenia oraz zarys polskiej historii, kultury i osiągnięć. Także obok Zappio, w języku angielskim i greckim, goście mogli zapoznać się z ciekawymi informacjami, które dotyczyły naszej ojczyzny.

konstytja 2018 wystawa3

Akademia odbyła się o godzinie 18. Niestety nie udało mi się w niej uczestniczyć. Natomiast projekcja filmu rozpoczęła się o godzinie 21.
Film został w całości poświęcony tematyce powstania warszawskiego i opowiada on historię młodych ludzi walczących o wolność podczas II wojny światowej. W filmie ukazany jest wachlarz uczuć, niektóre sceny zaskakują i wzruszają, a przepiękna muzyka, w niektórych momentach sprawiła, że na ciele pojawiła się gęsia skórka.
Pomimo moich mieszanych uczuć, co do niektórych „matrixowych” scen, film uważam za potrzebny i warty obejrzenia, aby mieć możliwość choć trochę zrozumieć osoby walczące o wyzwolenie stolicy z pod okupacji niemieckiej.

konstytja 2018 00film1

To był udany niedzielno – wieczorny seans, i cieszę się, że po raz kolejny mogłam uczestniczyć w Atenach w wydarzeniu, które było związane z polską historią i kulturą.

tekst: Agnieszka Płotkowska

zdjęcia: Marzena Mavridis