adam zagajewski

Adam Zagajewski czyta swoje wiersze podczas I -go Światowego Festiwalu Poezji w Atenach, w ogrodach Megaro Mousikis (Filharmonia Ateńska)  23.09, poniedziałek o godzinie 20:00.

gwiazdka wstęp wolny

Więcej informacji: www.poetscircle.grwww.megaron.gr

Adam Zagajewski urodził się w 1945 r. we Lwowie. Jest poetą, prozaikiem, eseistą i tłumaczem, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1982 r. mieszkał w Paryżu, od 2002 r. na stałe mieszka w Krakowie. Prowadził kurs „creative writing” na Uniwersytecie Houston w USA, a także prowadzi zajęcia z literatury w Committee on Social Thought przy Uniwersytecie w Chicago. Po 11 września 2001 r. tygodnik „The New Yorker” opublikował jego wiersz „Opiewaj okaleczony świat” w przekładzie Clare Cavanagh „Try to praise the mutilated world”. Wiersz ten obiegł cały świat i jest do dziś uznawany za artystyczny wyraz odczuć towarzyszących Amerykanom po zamachach.

Adam Zagajewski jest jednym z najbardziej znanych i cenionych na całym świecie polskich poetów współczesnych. W ostatnich latach, jest on  wymieniany jako jeden wśród poetów, którzy mają szansę na literackiego Nobla. Jego najnowsze tomiki to m.in. „Powrót” (2003), „Anteny” (2005), i „Niewidzialna ręka” (2009). „Wiersze wybrane” (2010), to rodzaj autoportretu poety, który z perspektywy wieku przygląda się swojej własnej drodze poetyckiej.