Kreteńczycy lubią dobrze zjeść, potrafią również pięknie mówić i pisać o jedzeniu. Podobno w starożytności powstawały nawet całe poematy na temat przygotowywania potraw. Dały one początek pierwszym zbiorom przepisów kulinarnych.

Kuchnia kreteńskie to nie tylko jedzenie, to filozofia ukryta w każdym z dań, to odzwierciedlenie trybu życia wyspiarzy.

Często odnoszę wrażenie, że jedynym miejscem dla Kreteńczyków, w którym nie sposób się nudzić jest zastawiony stół.

Nie bez powodu tradycyjna kuchnia kreteńska uznana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Obfitość i różnorodność lokalnych produktów sprawiła, że na przełomie wieków pojawiły się dania oryginalne, o niezwykłych walorach smakowych.

W najbliższą niedzielę, 7 Sierpnia o godzinie 19:00 w przepięknie położonej wiosce Avdou- Αβδου, odbędzie się super mega uczta kulinarna dla wszystkich, którzy znają i kochają kuchnię kreteńską oraz dla tych, którzy dopiero zaczynają ją poznawać.

8 Festiwal Kuchni Kreteńskiej to liczne atrakcje, degustacje, szał smakowo- zapachowy, warsztaty kulinarne, spotkania muzyczne, artystyczne, taneczne a przede wszystkim- Wielkie Greckie Ucztowanie.

Na ten wyjątkowy dzień zaproszono wiele znanych postaci z lokalnego świata kulinarnego, szefów i szefowe kuchni z najbardziej luksusowych hoteli i restauracji na Krecie.
Przybywajcie, uczcie się przyrządzać dania kuchni regionalnej, wzbogacajcie swoją wiedzę z zakresu zdrowej żywności.

W czasach, kiedy produkty w sklepach mają więcej sztuczności niż naturalnych składników, warto poświęcić trochę czasu, aby zmienić swoje nawyki żywieniowe i uczyć się od najlepszych.

Misją organizatorów festiwalu w Avdou jest promowanie lokalnych produktów i zdrowego trybu życia oraz szerokiego zastosowania lokalnych produktów kreteńskich, zarówno w kuchni tradycyjnej jak i innowacyjnej, bardziej nowoczesnej.

Uczestnicy festiwalu podzielą się swoją pasją do gotowania i dobrej kuchni a ich wiedza, doświadczenie sprawią, że niedziela spędzona w Avdou będzie czasem wyjątkowym, i z pewnością niezapomnianym przeżyciem.

Wstęp na wszystkie imprezy w ramach Festiwalu jest bezpłatny.

Ps
Ciekawostka dla ciekawych: Avdou leży 33km od Heraklionu, w przepięknej dolinie Lagada, w drodze na Płaskowyż Lassithi.

Sylwia Wasielak