Ateńsko-Macedońska Agencja Informacyjna (ANA) w ramach współpracy z „BEYOND BORDERS – 7. Międzynarodowym Festiwalem Filmów Dokumentalnych w Kastellorizo” pokaże pięć filmów dokumentalnych nagrodzonych podczas 6. festiwalu w sierpniu 2021 roku.

To pierwszy publiczny pokaz nagrodzonych filmów dokumentalnych, który będzie dostępny na specjalnej stronie internetowej www.amna.gr/beyondbordersfestival2022, stworzonej przez Ateńsko-Macedońską Agencję Informacyjną we współpracy z „BEYOND BORDERS – 7. Międzynarodowym Festiwalem Filmów Dokumentalnych Kastellorizo.”

Nagrodzone filmy dokumentalne będą wyświetlane od poniedziałku 22 sierpnia do piątku 26 sierpnia w południe. Festiwal odbędzie się natomiast w dniach 21-28 sierpnia.

Ateńsko-Macedońska Agencja Informacyjna będzie transmitować na żywo ceremonię otwarcia na stronie internetowej: www.amna.gr/beyondbordersfestival2022

Szczegółowy program pokazów nagrodzonych filmów dokumentalnych przedstawia się następująco:

Poniedziałek 22.08.2022

Najlepszy film dokumentalny o historii

„Podróżnik o północy”, reżyseria: Hassan Fazili, Emelie Mahdavian

Kiedy talibowie wyznaczyli nagrodę za głowę afgańskiego reżysera, Hassana Fazili, został on zmuszony do ucieczki z żoną i dwiema małymi córkami. Podczas trudów niepewnej podróży, Fazili zmierzy się zarówno z niebezpieczeństwem, jak i z desperacją wieloletniej odysei, przebytej dzięki sile rodzinnej miłości.

Wtorek 23.08.2022

Najlepszy dokument społeczno-polityczny

„Pokój Patriarchy”, reżyseria: Danae Elon

„Brama Jafy jest nasza!”, krzyczały nagłówki w 2005 roku. Grecko-prawosławny patriarcha Irineos zostaje oskarżony o sprzedaż majątku kościelnego żydowskim osadnikom, lecz zaprzecza wszelkim oskarżeniom. Po raz pierwszy w 2000-letniej historii Kościoła jego przywódca zostaje jednak obalony i przez 11 długich lat więziony w swoich komnatach. W tej pierwszoosobowej relacji filmowiec Danae Elon odkrywa, co naprawdę stało się z byłym patriarchą. Dzięki bezprecedensowemu dostępowi do wewnętrznego funkcjonowania Kościoła ujawnia się porywająca, tajemnicza, niepokojąca i często humorystyczna opowieść o nieznanym świecie, ukrytym za murami Starego Miasta w Jerozolimie.

Środa 24.08.2022

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

„Dafa Metti”, reżyseria: Tal Amiran

Pod błyszczącą wieżą Eiffla w Paryżu nieudokumentowani senegalscy migranci sprzedają miniaturowe pamiątki, aby wesprzeć finansowo swoje rodziny w domu. Z dala od swoich bliskich i w obawie przed policją, każdy dzień to dla nich tułaczka przez nieprzeniknione ciemności Miasta Świateł.

Czwartek 25.08.2022

Nagroda Odysei

„Mój własny osobisty Liban”, reżyseria: Theo Panagopoulos

„Mój własny osobisty Liban” to krótki film dokumentalny opowiadający o próbach nawiązania kontaktu ze swoim odległym, libańskim pochodzeniem przez młodego, greckiego filmowca, poprzez odkrywanie tajemnych historii wojennych własnej matki. Film bada emocjonalne napięcie między tożsamością narodową a osobistą poprzez dialog.

Piątek 26.08.2022

Nagroda Specjalna Przyjaźni Śródziemnomorskiej

„Ekspresowe zapalenie skopelit”, reżyseria: Emilia Milou

Od 40 lat legendarna grecka łódź Express Scopelitis była duszą Małych Cyklad. Film jest pochwałą życia pomiędzy niebem a morzem. Balansuje na krawędzi między rzeczywistością a transcendencją, w taki sam sposób, w jaki życie marynarzy balansuje pomiędzy lądem a morzem. Morze daje przestrzeń na podobieństwo otwartego pola, tańczące fale prowadzą do świątecznej ekstazy, pieśń miłosna prowadzi do morskiej burzy. Wszystko stanowi jedno, połączone siłą natury i trudem człowieka, by ją oswoić i żyć z nią w harmonii.