virus

Liczba osób, zmarłych na grypę A/H1N1w  Grecji gwałtownie wzrosła  w ostatnich dniach. Od piątku do dzisiaj, 19 osób straciło życie, zgodnie z Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (KEELPNO), łączna liczba ofiar wynosi obecnie 67.

Co, więcej 124 osób znajduje się w oddziałach intensywnej terapii, z których wielu jest w stanie krytycznym.  W istocie, około 35% łóżek intensywnej terapii w szpitalach publicznych i uniwersyteckich zostały zajęte przez chorych na grypę. Z tego powodu w stan pogotowia postawione zostaną również placówki prywatne i wojskowe, które będą przyjmowały ciężko chorych.

Eksperci z KEELPNO szacują, że intensywna aktywność wirusa grypy w Grecji potrwa jeszcze, co najmniej przez cztery kolejne tygodnie.  Wirus atakuje nie tylko osoby z wysokim ryzykiem, które cierpią na otyłość lub mają hamującą aktywność układu immunologicznego, ale również młode i zdrowe osoby.

Wśród objawów grypy jest bardzo wysoka gorączka powyżej 38, 5 stopni Celsjusza, która utrzymuje się nawet po pobraniu środków przeciwgorączkowych – gorączka trwa ponad 48 godzin, duszności i silne bóle głowy.