Według danych opublikowanych przez Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody (HSPN), łącznie 545 plaż w Grecji otrzymało prestiżową nagrodę Błękitnej Flagi na 2021 rok, co plasuje Grecję na drugim miejscu wśród 49 krajów.

W tegorocznej edycji z ogólnej liczby krajów uczestniczących w programie Błękitnej Flagi w 2021 r. Grecja posiada 13,5% nagrodzonych wybrzeży. Błękitną Flagę otrzymało aż 545 plaż greckich, 16 przystani (marin) i 6 łodzi turystycznych.

Półwysep Chalkidiki w północnej Grecji, znany ze złotego piasku i turkusowych wód, znacząco się wyróżnił Bowiem zdobył 155 flag na 545 przyznanych. Za nim podąża Kreta z ponad 120 zielonymi flagami i Rodos, który jest na trzecim miejscu z 63. W Attyce to popularne plaże Varkiza, Voula, Vouliagmeni, Glifada, które umożliwiają ateńczykom i turystom bezpieczną kąpiel bez konieczności opuszczania miasta.

Kultowa Błękitna Flaga to jedno z najbardziej rozpoznawalnych na świecie dobrowolnych eko-etykiet przyznawanych plażom, przystaniom jachtowym i operatorom zrównoważonej turystyki żeglarskiej. Aby zakwalifikować się do niebieskiej flagi, należy spełnić 27 kryteriów określających wymagania w czterech dziedzinach: informacja i edukacja ekologiczna, zarządzanie środowiskowe, stan jakości wody, bezpieczeństwo i organizacja usług.

Kąpieliska oznakowane Błękitną Flagą gwarantują odwiedzającym najwyższą jakość wypoczynku dzięki dbałości o czyste środowisko, właściwe zagospodarowanie terenu i organizację usług, bezpieczeństwo oraz zapewnienie dostępu do informacji.

Międzynarodowy komitet przyznał odznaczenie w tym roku dla 4.040 plaż, 707 przystani (marin) i 78 łodzi turystycznych na całym świecie za spełnienie wszystkich tych kryteriów.

Hiszpania nadal utrzymuje tytuł kraju z największą liczbą plaż oznaczonych Błękitną Flagą.

Błękitna Flaga jest to międzynarodowy program zainicjowany przez Fundację Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) w 1985 r. FEE z siedzibą w Kopenhadze zrzesza organizacje, pełniące funkcję koordynatorów programu w danym kraju.

Nagroda jest ważna przez rok.

pdfLista wyróżnionych plaż Błękitną Flagą

pdfMapa greckich plaż z Błękitną Flagą