Około 2500 osób otrzymało zakaz wchodzenia na pokład promów na greckie wyspy tylko w ciągu ostatnich trzech dni. Stało się tak dlatego, ponieważ brakowało im wymaganej dokumentacji, powiedział w poniedziałek minister ds. żeglugi Giannis Plakiotakis.

Straż Przybrzeżna była odpowiedzialna za sprawdzenie, czy środki bezpieczeństwa publicznego są przestrzegane w portach od 13 lipca, w związku z obawami, że greccy i zagraniczni turyści podróżujący do i z wysp powodują wzrost liczby infekcji koronawirusem.

Plakiotakis przyznał, że zanim Straż Przybrzeżna przejęła kontrolę nad władzami portu, kontrole były „niewystarczające”.

„To dlatego Straż Przybrzeżna przejęła kontrole przed wejściem na pokład” – oznajmił minister w Open TV.

Greckie władze musiały zaostrzyć przepisy zdrowotne w związku z gwałtownym wzrostem liczby nowych infekcji w niektórych popularnych letnich miejscowościach. W niedzielę ogłoszono nocne ograniczenie poruszania się i całodobowy zakaz muzyki w barach, kawiarniach i restauracjach na cykladzkiej wyspie Mykonos, podczas gdy wiceminister ochrony ludności Nikos Hardalias ostrzegł w zeszłym tygodniu, że rząd jest „jeden krok ”przed nałożeniem ograniczeń na Santorini, Paros oraz Rethymno i Iraklio na Krecie.

Osoby podróżujące na wyspy statkiem czy promem muszą okazać jeden z poniższych dokumentów:

  • zaświadczenie o szczepieniu Covid-19 (po ukończeniu 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od liczby wymaganych dawek);
  •  zaświadczenie o przebyciu COVID-19 (uprawnia do podróżowania po 30 dniach od wykazanej w nim daty pierwszego pozytywnego wyniku testu i zachowujące ważność do 180 dni o tej daty np. Unijny Certyfikat COVID (UCC) ozdrowieńca).
  • zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą;
  • zaświadczenie o negatywny wynik testu RAPID wykonanego nie wcześniej niż 48 godziny przed podróżą;
  • w przypadku dzieci w wieku od 12 do 18 lat (urodzonych przed 30.6.2009) oświadczenie o przeprowadzeniu badania zgodnie z polityką samo-testowania;

Z powyższego obowiązku zwolnieni są dzieci do 12 roku życia (urodzeni po 1.7.2009).

Podrożni powinni przybyć do portu co najmniej 1,5 godziny przed wypłynięciem statku

Od 16 lipca niezaszczepieni podróżni powracający do Grecji kontynentalnej będą musieli przedstawić negatywny autotest lub szybki test, aby wejść na prom.