ermus

Erasmus to bez wątpienia najpopularniejszy program wymiany studentów. W tym roku obchodzi on swoje 25. urodziny!

Kilka słów o programie
Program uruchomiony został przez Komisję Europejską 15 czerwca 1987 roku. Nazwa pochodzi od imienia holenderskiego filozofa Erazma z Rotterdamu. Celem Erasmusa jest finansowanie wyjazdów studentów i pokrycie kosztów edukacji w innym państwie. Program otwiera nowe możliwości i poszerza horyzonty młodych ludzi, których priorytetem jest nie tylko poznawanie nowych umiejętności, ale przede wszystkim zdobywanie cennego doświadczenia. Studenci mają tez możliwość odbycia stażu zawodowego za granicą. Z tak wielkiej szansy skorzystało już prawie trzy miliony studentów.

„Erasmus zmienia życie”
Z okazji 25. rocznicy powstania programu, w ostatnich dniach stycznia odbyła się w Brukseli konferencja „Erasmus zmienia życie i poszerza horyzonty od 25 lat” z udziałem komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulli Vassiliou oraz ambasadorów Erasmusa z 33 krajów. Według Komisji Europejskiej, Erasmus odgrywa wiodącą rolę w zwalczaniu bezrobocia wśród młodych ludzi, a jest ono niewątpliwie znaczącym utrudnieniem dla dzisiejszych studentów. Jedna z unijnych inicjatyw „Uczenie się przez całe życie” ma na celu wspomaganie młodych ludzi w walce o lepszą przyszłość. – Program Erasmus daje młodym ludziom pewność siebie i zdolność do pracy w innych państwach, gdzie mogą istnieć odpowiednie dla nich miejsca pracy. W ten sposób mogą oni uniknąć pułapki związanej z geograficznym niedopasowaniem występowania umiejętności i miejsc pracy – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej – José Manuel Barroso. Według komisarz Vassiliou, wprowadzenie programu Erasmus to jeden z największych sukcesów Unii Europejskiej.

Co dalej?
Komisja Europejska na pewno nie zaprzestanie swych działań w ramach rozwoju programu wymiany studentów. Być może niebawem wprowadzony zostanie nowy program „Erasmus dla wszystkich”. Autorzy pomysłu dążyć będą do połączenia unijnej i międzynarodowej inicjatywy w ramach kształcenia młodych ludzi. W związku z nowym projektem, kolejną szansę dostać może pięć milionów studentów, którzy nie boją się nowych możliwości. 2014-2020 – w tych latach Komisja Europejska planuje zebrać 19 mld euro na powyższy cel. Innowacyjnych pomysłów wciąż nie brakuje, a zainteresowanie studentów rośnie z roku na rok! Rozmowy na temat wdrożenia kolejnych projektów prowadzone są przez Parlament Europejski i kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Mobilni studenci
„Mobilność – konsorcja” – to działania prowadzone w roku akademickim 2012/2013. Termin składania wniosków o dofinansowanie mija 9 marca 2012 roku. Zdobyte środki finansowe mogą być przeznaczone m.in. na odbycie praktyk studenckich. Jak podaje portal Erasmus.org, wnioskodawcą może być instytucja posiadająca zdolność prawną w Polsce, która podejmuje się organizacji wyjazdów na praktyki w zagranicznych przedsiębiorstwach dla studentów polskich uczelni wchodzących w skład konsorcjum.

Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/