Zapraszamy do Maravel Garden w Spili koło Rethymno na niezwykłe muzyczne spotkanie wyspiarskich rytmów i nowoczesności. Kreteńskie dźwięki zmieszają się z muzyką jazzową.

OLSTITIUM to z łaciny SOL – słońce i SISTERE- stać się, co znaczy- PRZESILENIE LETNIE, czyli miażdżąca przewaga dnia nad nocą – jedyna taka w całym roku.

Dzień potrwa średnio 16 godzin i będzie dłuższy od najkrótszego w roku o około 9 godzin!!!

Przesilenie letnie oznacza moment, w którym oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku słońca. Na półkuli północnej przesilenie datowane jest na 20 lub 21 czerwca. To jednocześnie najdłuższy dzień oraz najkrótsza noc w roku.
Przesilenie letnie oznacza, że rozpoczęło się astronomiczne lato.

Przesilenie letnie to- już od czasów starożytnych- czas wielkiego świętowania. Ateńczycy czcili tego dnia Kronosa. U Celtów święto nazywało się Litha a Druidzi czcili tego dnia Słońce.

W krajach anglosaskich przesilenie letnie występuje pod nazwą Midsummer lub Summer Solstice a Słowianie znają je jako NOC KUPAŁY.

Wszystkie te święta charakteryzuje wspólny mianownik- ogień, a właściwie ognisko. Rozpalano je najczęściej na wzgórzach, dookoła gromadziły się społeczności, palono zioła i wszystko, co kojarzyło się z chorobami i negatywnymi zdarzeniami.
Tańczono, śpiewano pieśni, wróżono i cieszono się ze zwycięstwa światła nad ciemnościami.

Tego wyjątkowego dnia świat stawał na głowie. Ateńczycy, na przykład, podczas przesilenia letniego odwracali role społeczne- niewolnicy bawili się a ich panowie im usługiwali.

NOC KUPAŁY, zwana też Nocą Kupalną, Nocą Świętojańską lub potocznie Sobótką to nazwy słowiańskiego święta obchodzonego w najkrótszą noc roku.

Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia Św. Jana- potocznie zwana Nocą Świętojańską, posiadającą wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego- obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca).

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach ludów bałtyckich, germańskich i celtyckich.

Przesilenie letnie to dla wielu coś więcej, niż tylko obserwacje naukowe, to dla nich okazja do duchowej celebracji tego niezwykłego zjawiska.

Dla nas, Polaków przebywających w tym czasie na Krecie, niech to będzie wyjątkowa okazja do pięknego spotkania staropolskich zwyczajów świętojańskich w rytmach kreteńskiej muzyki.

Wstęp jest bezpłatny!

21 czerwca, godzina 12 w południe w Maravel Garden w Spili koło Rethymno.

Sylwia Wasielak