pociag

W czwartek, 20 września br. pracownicy metra, kolejki elektrycznej (ISAP), tramwaju w Atenach przeprowadzą 24 – godzinny strajk w proteście przeciwko kolejnym posunięciom oszczędnościowym rządu greckiego.

Pracownicy protestują przeciwko nadchodzącemu wzrostu cen biletów o 25% w pierwszym kwartale 2013 roku, co oznacza, że bilet na metro i kolejkę elektryczną (ISAP) wyniesie 1, 75€, natomiast na autobusy i trolejbusy 1,50€.

Strajkujący żądają zamiast planowanych podwyżek, zmniejszenie cen biletów do poziomu roku 2009 – 1 € oraz ustanowienie swobodnego przepływu osób bezrobotnych, studentów i emerytów z niskim dochodem.

Autobusy, kolejka podmiejska (proastiakos) i trolejbusy będą funkcjonowały normalnie.

Tymczasem od poniedziałku, 17 września greccy sędziowie i lekarze rozpoczęli serię długich akcji protestacyjnych. Przez najbliższe dwa tygodnie greccy sędziowie będą rozpatrywali jedynie pilne sprawy. Protest spowodowany jest zapowiadanymi cięciami płac w sądownictwie.
Natomiast bezterminową akcję strajkową rozpoczęło 22.000 lekarzy publicznych szpitali i ośrodków zdrowia w całym kraju. Lekarze będą zajmować się tylko nagłymi przypadkami.