Niewątpliwie bardzo wiele osób na całym świecie odlicza czas kiedy podróże będą znowu dozwolone. Współczesność powoduje, że podróżowanie po całym świecie jest stosunkowo ekonomiczne i dostępne dla większej ilości osób niż miało to miejsce jeszcze 20 lat temu.

Swoboda w podróżowaniu została znacznie ograniczona z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Mamy jednak dobra wiadomość. Według raportu SKAI TV, pierwszymi krajami, które mogą wysłać turystów do Grecji, są: Cypr, Izrael, Chiny, Japonia, Australia, Norwegia, Dania, Austria, Bułgaria, Serbia, Rumunia, Albania, Północna Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Węgry, Słowacja, Polska i Republika Czeska.

Obywatele tych krajów mogą odwiedzać Grecję już od 15 czerwca. Natomiast od 1 lipca drzwi Grecji mają być otwarte dla wszystkich zagranicznych turystów. Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja epidemiologiczna będzie stale kontrolowana. Ewentualny wzrost zachorowań może spowodować cofnięcie tych postanowień.

Rząd grecki początkowo ogłosił, że zagraniczni goście będą musieli przetestować się na Covid-19 na 72 godziny przed wyjazdem do Grecji. Ograniczenie to zostało zniesione na podstawie aktualnych danych epidemiologicznych.

Organy zdrowia będą przeprowadzać jednak losowe badania podróżnych przybywających z zagranicy. Protokoły zdrowotne będą miały zastosowanie w obszarach podróży, zakwaterowania i wyżywienia w regionach turystycznych.

Mówiąc o środkach zdrowotnych podejmowanych w miejscowościach turystycznych, minister powiedział, że są one podzielone w zależności od poziomu ryzyka – niskiego, średniego lub wysokiego.

Obiekty zdrowotne na obszarach turystycznych zostaną odpowiednio zmodyfikowane i dostosowane. W związku z tym lekarze będą łatwo dostępni we wszystkich miejscowościach turystycznych, a w przypadku wystąpienia infekcji koronawirusem zastosowanie będą miały procedury kwarantanny. Mieszkańcy krajów, które Grecja uważa za niekorzystne z uwagi na obecne cechy epidemiologiczne, nie będą mogli odwiedzić Grecji przed 15 lipca. Przyjazd turystów z krajów zagrożonych byłby zbyt dużym ryzykiem i mógłby spowodować dalsze rozprzestrzenianie się pandemii.

Emilia Wieczorek
Źródło: skai.gr

Wasza opinia