apergoume

W czwartek, 18 października, kiedy w Brukseli zacznie się szczyt Unii Europejskiej, w Grecji odbędzie się 24-godzinny strajk generalny zorganizowany przez największe greckie centrale związkowe – GSEE, ADEDY i PAME.

Szczególnie utrudniony będzie transport miejski:
arrow metro i kolejka elektryczna ISAP będą dostepne od godziny 9:00 rano, by ułatwić strajkującym dojazd do wieców demonstracyjnych. Pociągi metra nie będą kursowały na trasach: do i z lotniska oraz do stacji Pallini, Peania Kantza i Koropi przez cały dzień
arrow od 
godz.9:00 zostaną zamknięte centralne stacje metra: Syntagma i Panepistimio – do odwołania
arrow autobusy w Atenach dostępne będą w godz. 9:00 – 21:00, a w Salonikach w godz. 09:00 – 20:00
arrow tramwaje będą kursowały bez zmian w godzinach 6:00 – 24:00
arrow trolejbusy – strajk 24 godziny

Do protestu przyłączyły się też załogi promów i statków. Wystąpią również utrudnienia w transporcie lotniczym, ponieważ kontrolerzy ruchu lotniczego przeprowadzą postój w godz. 10:00 – 13:00.

Na terenie całego kraju taksówkarze zaciągną hamulec w godzinach 8:00 do 17:00 , a w Salonikach będą strajkować przez całą dobę. Nie będzie również programów informacyjnych w radiu i telewizji w godzinach od 11:00 do 15:00 z powodu protestów dziennikarzy .

Strajk zakłóci funkcjonowanie większości usług publicznych – wezmą w nim udział prawnicy, notariusze, lekarze szpitalni i farmaceuci. Zamknięte zostaną sklepy, zakłady rzemieślnicze i kioski.

W czasie strajku w Atenach i innych greckich miastach odbędą się uliczne demonstracje. Mieszkańcy Aten obawiają się zamieszek. W centrum miasta rozmieszczonych zostanie kilka tysięcy policjantów.