W piątek Grecka Narodowa Organizacja Zdrowia Publicznego (EODY), ogłosiła 151 nowych przypadków osób zainfekowanych koronawirusem. Podkreślić należy, że 7 zdiagnozowanych przypadków pochodziło z kontroli w punktach wjazdowych do kraju (lądowych, bądź lotniskach). Zgodnie z codziennym raportem EODY, całkowita liczba potwierdzonych zakażeń od czasu pojawienia się pandemii koronawirusa wynosi w Grecji 5270. Spośród nich 1379 to przypadki zdiagnozowane u turystów zagranicznych, natomiast 2611 to stali mieszkańcy kraju.

Z nowo zidentyfikowanych przypadków 46 wykryto w regionie Attyki, a 38 w regionie Salonik. Kolejnych 17 ma związek ze ślubem w Alexandroupolis. Czternaście osób jest intubowanych w szpitalach, ich średni wiek wynosi 70 lat. Trzy zainfekowane osoby to kobiety. Od początku pandemii z oddziałów intensywnej terapii wypisano łącznie 129 pacjentów. Nie odnotowano żadnych nowych zgonów, a całkowita liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 210 osób. Spośród nich 67 (31,9 proc.) stanowiły kobiety. Mediana wieku w przypadku zgonów wynosiła 76 lat.

Ze wzgledu na dynamiczną sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie, w piątek, Nikos Chardalias, wiceminister ds. Ochrony ludności i zarządzania kryzysowego podał nowe restrykcje. Wiceminister ogłosił, że wszystkie działania, w tym nabożeństwa religijne, z okazji święta Zaśnięcia Bogurodzicy (Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) – 15 sierpnia, głównego święta w Grecja, zostają odwołane w tym roku.

Zdaniem wyceministra ten środek ostrożności jest konieczny ze względu na fakt tłumnego obchodzenia tego święta. Zakaz ten dotyczy także jarmarków i nocnych rozrywek oraz wszystkich zwyczajowych procesji 15 sierpnia.

Wiceminister powiedział, że ta trudna decyzja została podjęta na gruncie zalecenia greckiego Komitetu ds. Chorób Zakaźnych oraz Świętego Synodu Kościoła Grecji w sprawie zakazu imprez i świąt religijnych.

Chardalias zauważył również, że turyści z Malty będą mieli zakaz wjazdu do kraju od środy 12 sierpnia br. Odstępstwem od tej decyzji jest przedstawienie negatywnego wyniku testu diagnostycznego na koronawirusa wykonanego metodą PCR poprzez pobranie wymazu z ust lub nosa. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji.

Wiceminister zaznaczył również, że nie ma możliwości przebywania w barach, klubach nocnych, lokalach muzycznych itp. przy ladzie (konieczne zajecia miejsca przy stolikach). Podkreślić należy konieczność zachowania odpowiedniego dystansu społecznego. Klienci mogą być obsługiwani jedynie przy stolikach. Zakaz zostanie przedłużony do 31 sierpnia. Stwierdził również, że od tego momentu wszystkie letnie bazary i jarmarki (panigiria) w kraju będą zakazane do odwołania.

Mini-lockdown na wyspie Poros

Po odnotowaniu na argosarońskiej wyspie Poros, dużego ogniska koronawirusa (30 potwierdzonych przypadków, oczekiwanie na dalsze wyniki) rząd grecki wprowadził od 7 sierpnia nowe ograniczenia:

  • zamknięcie punktów usługowych od 23:00 do 7:00;
  • zakaz organizowania wszelkich imprez, w tym przyjęć, festiwali plenerowych, zgromadzeń religijnych / kościelnych, targów „laiki” na świeżym powietrzu;
  • zakaz wszelkich form zgromadzeń publicznych dla więcej niż dziewięciu osób w miejscach publicznych lub prywatnych;
  • limit czterech osób (sześć, jeśli są członkami rodziny) przy stolikach w restauracji lub kawiarni;
  • obowiązkowe noszenie maski w przestrzeni publicznej, także na zewnątrz (na ulicach).

Nieprzestrzeganie w/w restrykcji jest karane grzywną w wysokości 150 euro.

Powyższe środki ograniczające obowiązują tylko na wyspie przez 10 dni tj. od 07-08-2020 do 17-8-2020.

Sytuacja będąca wynikiem pandemii koronawirusa niewątpliwie kolejny raz zmienia plany i oczekiwania całego społeczeństwa. Nieodzownie przynosi negatywne konsekwencje dla funkcjonowania wielu obszarów życia społecznego i gospodarczego. Należy jednak pamiętać, iż wprowadzanie restrykcji ma na celu ograniczenie rozprzestrzenia się pandemii koronowirusa i tym samym ochronę życia i zdrowia ludzi na całym świecie.

mm

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ