15 sierpnia to wyjątkowy dzień dla polskiej armii – dziś obchodzi ona swoje święto. Ustanowione na mocy ustawy przyjętej przez Sejm 30 lipca 1992 r. Święto Wojska Polskiego należy do najważniejszych świąt państwowych w Polsce i jest dniem wolnym od pracy. Upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską 1920 r., zwaną również „cudem nad Wisłą”.

Stoczona w kulminacyjnym momencie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 Bitwa Warszawska zdecydowała o losach niepodległej Polski oraz przyszłości całej Europy. Zapisała się chlubnie w historii oręża polskiego i jako jedna z kluczowych batalii w dziejach świata.

Z okazji Święta Wojska Polskiego odbywają się m.in. oficjalne uroczystości w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana jest msza święta za Ojczyznę. W ramach uroczystych obchodów wręczane są też nominacje generalskie i odznaczenia. Na ulicach stolicy można także oglądać defiladę wojskową z udziałem żołnierzy z poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych oraz pojazdów i sprzętu bojowego wykorzystywanego przez armię.

Zgodnie z art. 26 Konstytucji RP Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej służą ochronie niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i nienaruszalności jego granic. Ustawa zasadnicza przewiduje też, że Siły Zbrojne zachowują neutralność w sprawach politycznych oraz podlegają cywilnej i demokratycznej kontroli.

W 2009 r. zakończyła się zasadnicza służba wojskowa. Obecnie funkcjonującą kadrę zawodową dzielimy na: korpus szeregowych zawodowych, korpus podoficerów zawodowych i korpus oficerów zawodowych. Ochotnicy mogą pełnić służbę zawodową, kandydacką, przygotowawczą oraz w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. W miarę potrzeb organizowane są także ćwiczenia wojskowe żołnierzy rezerwy.

Dziękujemy Wam za odwagę, patriotyzm i poświęcenie w codziennej służbie

– Tak jak co roku, na dzień przed świętem Wojska Polskiego spotykamy się tu, aby podziękować za codzienną służbę żołnierzom Wojska Polskiego oraz pracownikom Ministerstwa Obrony Narodowej, instytucji podległych Ministerstwu za codzienną pracę, która w rzeczywistości też jest służbą – powiedział wczoraj Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami oraz pracownikami wojska.

W środę, w przeddzień święta Wojska Polskiego szef MON wręczył żołnierzom wyróżnienia i medale – Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz Za Zasługi dla Obronności Kraju. Medalami wyróżnieni zostali również pracownicy wojska.

Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia awansu na wyższy stopień wojskowy majorowi Julianowi Kulskiemu. Weteran, uczestnik Powstania Warszawskiego został mianowany przez ministra Mariusza Błaszczaka na stopień podpułkownika Wojska Polskiego.

Miałem dziś zaszczyt wręczyć awans na stopień podpułkownika, panu Julianowi Kulskiemu, Powstańcowi Warszawskiemu, żołnierzowi Armii Krajowej, człowiekowi który swoje całe życie prezentował postawę miłości do Ojczyzny, odwagi, zaangażowania. Dziś Pan Pułkownik Kulski też jest aktywny, aktywny wśród polonii w Stanach Zjednoczonych, ale też aktywny tu w naszym kraju, w Polsce. Pana postawa jest wzorem dla żołnierzy Wojska Polskiego. Serdecznie Panu za to dziękuję – mówił minister po wręczeniu awansu.

Szef MON w swoim wystąpieniu przypomniał także postawy żołnierzy, którzy walczyli w obronie ojczyzny w 1920 roku podkreślając, że są oni wzorem do naśladowania dla żołnierzy dziś służących w Wojsku Polskim. – Odwaga, patriotyzm to są cechy żołnierzy Wojska Polskiego bez względu na czas historyczny, w którym przyszło im służyć. To jest postawa, która była prezentowana przez ówczesnych żołnierzy to jest postawa która jest prezentowana przez obecnych przez żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister.

W trakcie uroczystości szef MON, w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wręczył także Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Środowe spotkanie było także okazją do wyróżnienia 12 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy często poza służbą wojskową w czasie wolnym od zajęć służbowych ratowali czyjeś życie lub zdrowie. Za bohaterstwo, ofiarność i odwagę w ratowaniu życia ludzkiego nagrodami pieniężnymi szef MON wyróżnił żołnierzy z jednostek wojskowych podległych m.in. Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Żandarmerii Wojskowej.

Podczas uroczystości wyróżnieni zostali także wojskowi sportowcy, którzy m. in. w ostatni weekend wygrali Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce. Reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii została Drużynowym Mistrzem Europy w lekkiej atletyce. Na 10 złotych medali, 7 zdobyli żołnierze Wojska Polskiego. W Mistrzostwach startowało 20 żołnierzy. Minister wyróżnił m. in.: plut. Piotra Małachowskiego, szer. Sofię Ennaoui, szer. Justynę Ersetic – Święty oraz kpr. Marcina Lewandowskiego.

Wyróżniłem dziś także żołnierzy, którzy na co dzień wyróżniają się swojej służbie, żołnierzy aktywnych, zaangażowanych. Wśród nich żołnierzy, którzy poza formalnymi godzinami służby nieśli pomoc innym, tym którzy tej pomocy wówczas potrzebowali. Wyróżniłem także i dziękowałem naszym mistrzom, bohaterom sprzed kilku dni. Pamiętamy, że nasi zawodnicy zdobyli 10 zł medali na Drużynowych Mistrzostwach Europy – podkreślał szef MON.

Minister podziękował także sportowcom za włączenie się w kampanię Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. – Dziękuję Państwu za zaangażowanie, takie trochę ponadstandardowe. To dzięki Wam, pokazujemy opinii publicznej trochę inne postawy, dzięki Wam zachęcamy młodych ludzi do przystąpienia do Wojska Polskiego, pokazujemy, że służba w Wojsku Polskim jest wyróżnieniem, jest honorem, jest zaszczytem, ale także jest pewną propozycją skierowaną do młodych ludzi – podkreślał szef MON.

Na zakończenie minister Mariusz Błaszczak zaprosił wszystkich na defiladę Wierni Polsce do Katowic, która będzie okazją m.in. do wspólnego świętowania dnia Wojska Polskiego. – Jutro w Katowicach odbędzie się defilada wojskowa. Nie przypadkiem w Katowicach, Chcemy w ten sposób uczcić Powstańców Śląskich, a więc ludzi, którzy zdecydowali o tym, że Górny Śląsk wówczas stał się częścią państwa Polskiego. To oni byli gotowi na poświęcenie własnego życia, żeby Górny Śląsk był częścią odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej i dopięli swego. (…) Jeszcze raz zapraszam, jeszcze raz wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego i pracownikowi resortu obrony narodowej dziękuję za codzienną służbę – dodał minister.

(sejm.gov.pl;gov.pl)