Niewiele dni pozostało do zniesienia obostrzeń, co będzie obowiązywać od 1 maja w kawiarniach, restauracjach, sklepach, miejscach rozrywki itd.

Dokładniej, od niedzieli 1 maja zniesiony zostanie certyfikat szczepienia oraz ozdrowienia. Osoby niezaszczepione będą mogły przebywać w kawiarniach oraz restauracjach bez obowiązku wykonania wcześniej testu. Natomiast osoby zaszczepione nie muszą okazywać certyfikatu przy wejściu do lokalów gastronomicznych lub sklepów.

Obostrzenia zostają zniesione po 9 miesiącach. Mowa jednak o ich wstrzymaniu początkowo na okres 4 miesięcy, następnie zostaną one ponownie omówione pod koniec sierpnia, biorąc pod uwagę dane epidemiologiczne.

Wciąż obowiązywać będzie test dla pracowników, w tym, że będzie to jeden test tygodniowo a nie dwa, tak jak to było do teraz.

Bez testów uczniowie w szkołach

Uczniowie zarówno zaszczepieni jak i niezaszczepieni oraz zaszczepieni nauczyciele wracają do szkół po przerwie Wielkanocnej bez testów. Obowiązkowe testy zostają zniesione, jednak będą one wykonywane w przypadku gdy okaże się, że któryś z uczniów zaraził się koronawirusem.

Zniesienie obowiązku noszenia maski w przestrzeni zamkniętej

Od 1 czerwca zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni zamkniętej, wyjątek będą stanowić szpitale, kliniki, przychodnie, domy opieki. Natomiast nie ustalono jeszcze czy będą one obowiązkowe w sklepach spożywczych i aptekach.

Opr. Paolina Sokulska